Wilki na terenie gminy Wielgomłyny!

Wilki na terenie gminy Wielgomłyny!

Wilki mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Napływają nowe informacje o pojawieniu się wilków w południowej części gminy Wielgomłyny w miejscowości Wola Życińska i okolicach. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza po nastaniu zmroku.

Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie; znacznie częstsze i bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Niemniej jednak ludzie powinni zawsze pamiętać, że duże drapieżniki mogą okazać się niebezpieczne, np. wówczas, gdy są wcześniej dokarmiane przez ludzi, oswajane, ranne lub chore.

Jeżeli spotkasz wilka, który podchodzi na odległość mniejszą niż 30 m lub przygląda się zbyt długo, a ty nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

- Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni.

- Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, grudami ziemi, patykami lub kamieniami.

- Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.

- Jeśli masz możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Urząd Gminy (nr tel. 885 029 819), Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi (nr tel. 42 66-50-370) i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” (nr tel. 606 110 046).

Więcej o:
wilki gmina wielgomłyny ostrzeżenie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE