Wigilia dla samotnych i potrzebujących zostanie zorganizowana w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Wigilia to czas, w którym chcemy być blisko naszych najbliższych i dzielić się radością i miłością. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość. Dla wielu osób to dzień samotności. Fundacja Wolne Miejsce już po raz kolejny będzie organizować Wigilię dla Samotnych. W tym roku także grupa wolontariuszy z Radomska postanowiła zorganizować akcję, która ma na celu dostarczyć kolację wigilijną tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

21 listopada 2023 roku przejdzie do historii Fundacji Wolne Miejsce. To właśnie dziś oficjalnie powstaje jej oddział w Radomsku. Spotkanie informacyjne dla wolontariuszy odbyło się się w Starterze Radomsko.

- Dla mnie to bardzo radosny dzień, bo urodziłem się w Radomsku, później mieszkałem w Kołobrzegu a teraz w Katowicach. A dziś w Radomsku powstaje oddział Fundacji, można powiedzieć dzięki chęci waszych mieszkańców Doroty, Moniki, Roberta, postanowiliśmy pomóc by taka inicjatywa miała miejsce w Radomsku – tłumaczy Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Wigilia dla samotnych odbędzie się w Radomsku, 24 grudnia. To będzie pierwszy raz, kiedy taka inicjatywa zostanie zrealizowana w naszym mieście.

- Ja od wielu lat obserwuję działalność Fundacji Wolne Miejsce i pomyślałam, dlaczego inne miasta mogą to mieć, a nie Radomsko. Stąd narodził się pomysł… i jak to się czuje i ma się to w sercu, to zrobi się wszystko by to wypaliło. To się uda. Będziemy organizować wigilię mobilną, bo na razie nie mamy miejsca, gdzie mogłaby się odbyć, bo jest za mało czasu. Docierać będziemy do wszystkich potrzebujących i dotrzemy z kolacją wigilijną do ich domów. Już mamy pierwszych wolontariuszy i nasze rodziny, czyli to one będą pierwszymi wolontariuszami. Tę wigilię będziemy spędzać nie przy stołach, nie będziemy siedzieć i się objadać, tylko pozwolimy poczuć tym najbardziej potrzebującym magię Bożego Narodzenia – mówi Dorota Ślaska, inicjatorka tego wydarzenia w Radomsku.

Wolontariusze założyli, że dotrą do 100 najbardziej potrzebujących osób z Radomska. 50 – poda MOPS, a 50 podadzą parafie, szkoły, miejsca gdzie spotykają się seniorzy.

- Zwracamy się też by sami radomszczanie podawali nam kontakt do osób, które samotnie spędzają Wigilię i potrzebują takiej pomocy jak nasza – dodaje Dorota Ślaska.

Celem akcji jest nie tylko dostarczyć ciepły posiłek, ale także okazać ludziom, że nie są sami i że ktoś o nich pamięta.

Kilka słów o Fundacji Wolne Miejsce cytujemy Mikołaja Rykowskiego, prezesa Fundacji Wolne Miejsce ze strony Fundacji:

Zaczęło się od samotnego sąsiada

Fundacja Wolne Miejsce powstała w sposób szczególny. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu w moim mieszkaniu, kiedy pierwszy raz w wigilijny wieczór zaprosiłem samotnego sąsiada z bloku, by zasiadł na - wolnym miejscu - przy wigilijnym stole. W kolejnych latach powiększałem świąteczne stoły, najpierw we własnym domu, a potem wraz z wolontariuszami w halach wielu polskich miast. Gościmy na takich wydarzeniach po kilka tysięcy samotnych osób.

Innowacyjna idea

Obecnie koncentrujemy się także na nowatorskich formach pomocy, aktywizacji i integracji społecznej najbardziej potrzebujących mieszkańców polskich miast. Fundacja Wolne Miejsce działa według innowacyjnej idei łączącej niemarnowanie żywności oraz niesienie pomocy osobom potrzebującym. Jesteśmy założycielami pierwszej w Polsce sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”. Pierwszy, pilotażowy sklep powstał w Katowicach w grudniu 2020 roku, drugi od czerwca br. działa w Warszawie, od grudnia 2021 roku kolejny punkt w Katowicach - Liogocie. Dnia 16 września 2022 roku został otwarty sklep społeczny wraz z klubokawiarnią w Tychach.

Nowe sklepy społeczne

Aktualnie trwają zaawansowane prace przed otwarciem sklepu w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Olsztynie, a następnie między innymi w Wołominie, Piasecznie i innych miastach Polski.

Komu pomagamy?

Oferta sklepów prowadzonych wraz z samorządami kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością i wykluczeniem społecznym. Najważniejszą zasadą działania w/w sklepów jest nie rozdawnictwo, a sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej.

Napijmy się kawy i... zróbmy coś razem!

Przy każdym sklepie tworzymy także punkt kawiarniany „Spichlerz Caffé”. Jest to miejsce wyjątkowe- właśnie tutaj czyjaś samotność spotyka się z naszą fundacyjną życzliwością, stałą obecnością i wsparciem. Aktywizujemy społecznie osoby samotne poprzez różnorodne działania, warsztaty, kursy, spotkania tematyczne. Dajemy możliwość realnej zmiany życia przez integrację społeczną, programy edukacyjne, bezpłatną profesjonalną pomoc prawną.

Gotujemy - nie marnujemy

Jesteśmy także organizatorem nowatorskich eventów #zerowaste. Działamy zarówno przy naszych sklepach socjalnych w ramach autorskich akcji "Spichlerz: gotujemy- nie marnujemy", jak również na festynach i piknikach we współpracy z samorządami miast. Zgodnie z przyświecającą nam ideą #zerowaste gotujemy z produktów, które aktualnie mamy w posiadaniu do szybkiego wykorzystania, aby zapobiegać marnowaniu żywności. Wydarzeniami tymi chcemy wprowadzić dla klientów sklepów socjalnych oraz mieszkańców miast element edukacyjny dotyczący idei #zerowaste. Opowiadamy jak nie marnować żywności, efektywnie zarządzać własną lodówką i kreatywnie działać w kuchni. Jeśli my możemy gotować z takimi założeniami, to tym bardziej klienci naszych sklepów we własnym domu. Zdjęcia z wydarzeń dostępne są na naszym fanpage.

Szukamy dostawców

W celu jak najbardziej różnorodnego zaopatrzenia sklepów socjalnych, każdego dnia poszukujemy dostawców towaru z terenu całej Polski, od których kupujemy produkty do sklepów socjalnych sieci „Spichlerz”. Jesteśmy w stanie odbierać towar w każdej ilości na terenie całej Polski. Interesują nas jak najbardziej różnorodne artykuły- spożywcze, chemiczne, nabiał, mięso, wędliny, warzywa, owoce, napoje, słodycze, artykuły higieniczne oraz nowa odzież.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Wigilia dla samotnych i potrzebujących w Radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE