Wierzymy i mamy nadzieję

Wierzymy i mamy nadzieję Fot. M. Kołaczkowski

Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który zostaje złożony w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce. – W Radomsku i Powiecie Radomszczańskim zebrano 3 150 podpisów – mówi Magdalena Spólnicka, szefowa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

W latach 2013–2016 na terenie całego kraju funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Był realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia i adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających określone kryteria. W Polsce problem niepłodności dotyka 3 mln Polaków.

- Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj klimatu i dobrej atmosfery wokół tego tematu nie ma. Program, który funkcjonował i był wprowadzony przez PO tuż po wygraniu wyborów przez PiS został zamknięty – przypomina Magdalena Spólnicka. 

W Radomsku realizowany jest trzyletni (2021-2023) program dofinansowania in vitro przez samorząd. Przypomnijmy powstał dzięki inicjatywie uchwałodawczej, pod którą podpisało się 1700 mieszkańców miasta. Warto w tym miejscu chyba  przypomnieć kto z radnych podniósł rękę za tym programem: Kamil Bugdal (RdR), Rafał Dębski (KO), Dariusz Kopeć (KO), Robert Lewandowski (RdR), Piotr Lisowski (KO), Jadwiga Łysik (RdR), Wioletta Pal (niezależna), Paweł Pichit (KO), Radosław Rączkowski (niezależny), Dorota Sujka (KO), Łukasz Więcek (KO), Katarzyna Wośko (KO). Dzisiaj można uznać, że głosowanie miałoby inny wymiar ze względu na układ polityczny i koalicyjny.

Rozmowa z Magdaleną Spolnicką na portalu Radomsko24.pl była okazją do zadania pytania: czy będzie ubiegać się o mandat posła w wyborach parlamentarnych?

Chcesz poznać odpowiedź? Oglądaj w piątek 31 marca o godz. 19.45 na portalu Radomsko24.pl rozmowę z szefową Platformy Obywatelskiej w Powiecie Radomszczańskim.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk magdalena spólnicka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE