Wiertnice – efektywność, szybkość i bezpieczeństwo

Wiertnice – efektywność, szybkość i bezpieczeństwo

Wiertnice pozwalają realizować poszczególne prace efektywnie, szybko i bezpiecznie. Są to urządzenia wyróżniające się bardzo szerokim zastosowaniem m.in. wykonywanie wierceń pionowych i poziomych w celu montażu sieci czy instalacji podziemnych. Warto również wspomnieć, iż nowoczesne technologie wiertnicze pracują ekologicznie (obciążają środowisko w znacznie mniejszym stopniu niż konkurencyjne urządzenia).

Wiertnice – zastosowanie

Wiertnice są przeznaczone do wykonywania prac w różnych obszarach. Najczęstsze zastosowanie znajdują w miejscach, gdzie nie da się robić standardowych wykopów ze względu na ich specyfikę, a przede wszystkim umiejscowienie np.:

• drogi;
• inne szlaki komunikacyjne;
• obszary mocno zurbanizowane;
• rzeki;
• jeziora;
• brzegi morskie;
• obszary chronione.

Wiertnice można również zastosować w innych miejscach np. do transportu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowy rurociągów czy nawet montażu kabli energetycznych. 

Wiertnice – rodzaje

Wiertnice dzielą się na 3 główne rodzaje. W zależności od wyboru radzą sobie z trudnym podłożem, są zdecydowanie cięższe od innych lub cechują się nieco bardziej specyficznym charakterem pracy. Zatem, jakie są 3 rodzaje wiertnic?

1. Wiertnica ręczna

Wiertnice ręczne są proste w budowie (wiertło i poprzeczny uchwyt), należy je czyścić raz w miesiącu, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Warto również wspomnieć, iż eksploatacja wiertnicy ręcznej nie wymaga dodatkowych kosztów. Najczęściej wykorzystuje się ją do stosunkowo miękkiego gruntu, w celu wykonywania otworów o średnicy 6-22 cm.

2. Wiertnica spalinowa

Wiertnica spalinowa to bardzo wydajne i skuteczne urządzenie, które sprawdzi się nawet przy twardej nawierzchni. Można ją użyć do gliniastej i zbitej gleby w celu wywiercenia otworów o średnicy 8-33 cm. Pamiętajmy, że wiertnica spalinowa jest nieco bardziej skomplikowana niż jej ręczna alternatywa i wymaga profesjonalnej konserwacji silnika oraz innych ważnych elementów.

3. Wiertnica elektryczna

Wiertnica elektryczna jest słabszym narzędziem niż większość spalinowych urządzeń. Wymaga stałego zasilania, a wykorzystuje się ją najczęściej do prac ogrodowych i przydomowych (profesjonaliści używają wiertnicy spalinowej). Pamiętajmy, że wiertnica elektryczna powinna być dobrana według naszych potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertnicy?

Wybór wiertnicy nie jest łatwym zadaniem ze względu na szeroką ofertę producentów takich jak Husqvarna oraz indywidualne preferencje konkretnego użytkownika tego urządzenia. Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę, jak duże otwory musimy wywiercić, a następnie wybrać odpowiednią średnicę wiertła dopasowaną do charakteru naszej pracy.

Kolejnym ważnym aspektem jest ergonomia wiertnicy – takim urządzeniem powinno operować się swobodnie. Warto również zwrócić uwagę na cenę, jednak wymaga to przeanalizowania kilku aspektów (np. oczekiwanej wydajności oraz rodzaju wiertnicy).

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE