Wielkie Łowy Króla Kazimierza w Przedborzu

Fot. Klaudia Gajda

W niedzielę, 22 sierpnia w Przedborzu odbyło się widowisko historyczne z udziałem Drużyny Rycerskiej Ziemi Chęcińskiej Chorągiew „Ferro Aquilae” Wielkie Łowy Króla Kazimierza. Imprezę zorganizował Miejski Dom Kultury w Przedborzu.

Wydarzenia odbyło się w dwóch lokalizacjach. W parku przy ulicy Krakowskiej rozbito obozowisko średniowieczne. W nim można było skorzystać z atrakcji takich jak m.in. strzelanie z łuku tradycyjnego, rzut toporkiem do celu, walki na szable piankowe, nauka plecenia sznurków, nauka pisania gęsim piórem.

Atrakcje związane z imprezą odbywały się także na przedborskim rynku. O godzinie 15.00 celebrowano powrót Króla z polowania. Były też walki rycerskie, pokaz tańców dawnych. W Muzeum Ludowym w Przedborzu odbywały się pokazy kowalstwa. Nie zabrakło też stoisk z lokalnymi przysmakami.

Karty histori
We wrześniu 1370 roku Kazimierz Wielki przebywał w swym zamku Przedbórz, w którego okolicy urządzał wielkie polowania na jelenie. 9 września, w drugim dniu łowów, jak podaje Janko z Czarnkowa goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń. Miejsce wypadku źródła lokalizują w leżącej między Przedborzem a Włoszczową miejscowości Żeleźnica. Złamanie musiało być skomplikowane, bo chory dostał wysokiej gorączki, która przez wiele dni nie ustępowała, mimo starań lekarzy. Ponadto król zawsze jak dotąd cieszący się dobrym zdrowiem, lekceważył zalecenia lekarskie. Orszak z chorym wracał do Krakowa przez kilka tygodni. Organizowano dłuższe postoje w Sandomierzu, Koprzywnicy, Osieku, Korczynie i Opatowcu. Pod koniec października przywieziono Kazimierza na zamek krakowski, ale gorączka nie ustąpiła. 3 listopada król podyktował swój testament, a dwa dni później zmarł.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
wielkie łowy króla kazimierza przedbórz widowisko historyczne przedbórz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE