Radomsko, Łódzkie 17.0o Czwartek, 22 Sierpnia 2019

Wielka Sobota. W kościołach święcenie pokarmów

Miasto
Jacek Paszewski

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to dla wiernych Kościoła katolickiego to już tradycja. Przez całą sobotę w radomszczańskich świątyniach trwa święcenie wielkanocnych pokarmów. Tego dnia do kościoła przychodzimy z tzw. „święconką”. Piękna pogoda sprawiła, że spotkać w nich można całe rodziny.

W tradycyjnym koszyczku nie może zabraknąć jajek, które są symbolem życia - w postaci kolorowych pisanek, a także baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa. Święcimy również: chleb, wędlinę, chrzan, sól (która miała chronić przed zepsuciem), pieprz oraz ciasta świąteczne. Koszyczek przystrajamy listkami  bukszpanu lub borowiny.

Po poświęceniu pokarmów, to właśnie je powinniśmy zjeść w pierwszej kolejności podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego

Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy czy grupy parafialne.

Wesołych Świąt from radomsko24.pl on Vimeo.

komentarze