Przed nami stare słowiańskie święto Noc Kupały, zwane też Nocą Świętojańską. MDK zaprasza na widowisko plenerowe w tym roku 22 czerwca o godz. 20:00 do parku Świętojańskiego
Przed nami stare słowiańskie święto Noc Kupały, zwane też Nocą Świętojańską. Choć przypada ona w nocy z 23 na 24 czerwca, to MDK zaprasza na widowisko plenerowe w tym roku 22 czerwca o godz. 20:00 do parku Świętojańskiego, gdzie spektakl przedstawi Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” z Łodzi.
„Anilana” to zespół z ponad 40-letnią tradycją, którego założycielem jest Leszek Woszczyński – jednocześnie kierownik artystyczny i główny choreograf. Zespół tworzy 40 osób – tancerzy, soliści, muzycy. Obecnie występuje w nim wielu łódzkich studentów i uczniów, którzy łącząc pasję i zainteresowania stali się laureatami wielu prestiżowych konkursów. Zespół został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Alnwick w Wielkiej Brytanii oraz na festiwalu w Murcii w Hiszpanii. Jest także doceniany w kraju – otrzymał nadaną przez Radę Miejską w Łodzi „Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Z kilka dni „Anilana” spróbuje oczarować radomszczańską publiczność.
W najkrótszą noc w roku zdąży także wystąpić radomszczański Chór Seniorów „Złota Nutka” z MDK, który niedawno został wyróżniony i zdobył III miejsce na Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów wykonując takie utwory, jak: „Jędrusiowa dola”, „O mój rozmarynie”, czy „To świt to zmrok”.
Świętowanie Nocy Świętojańskiej – jak mówi tradycja - już od dawna ma gwarantować uczestnikom nocnej zabawy zdrowie i urodzaj. Kupałą lub sobótkami nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów, w których spalano zioła. Niegdyś w Noc Świętojańską panny puszczały rzeką wianki ze świecami, a gdy został on wyłowiony przez kawalera, oznaczało to rychłe zamążpójście właścicielki. Dawniej, w Noc Świętojańską poszukiwano również kwiatu paproci. Jego zerwaniu towarzyszyło pokonanie strzegących go duchów, zaś - według różnych wierzeń – jego wyrzucenie jak najwyżej w powietrze wskazywało miejsce poszukiwania skarbów.
Nasza świętojańska tradycja obfituje w przeróżne zwyczaje. Niestety niewiele z nich jest kontynuowanych. A może warto choć częściowo ją ożywić i spędzić noc w atmosferze zabawy i tańców, wśród znajomych i bliskich?