Wieczór muzyki i poezji romskiej w MDK w Radomsku

Wieczór muzyki i poezji romskiej w MDK w Radomsku Fot. MDK Radomsko

W sobotę, 14 września w ramach „Dni Kultury Romskiej - Europejskie Dni Dziedzictwa”, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się „Wieczór muzyki i poezji romskiej” z Anną Grażyną Suchocką i Janem Wiśniewskim oraz projekcja filmu „Papusza”.

W sali kameralnej MDK radomszczanie wysłuchali romskich wierszy i ballad, w tym poezji Bronisławy „Papuszy” Wajs. Poezję prezentowała Anna Grażyna Suchocka przy akompaniamencie Jana Wiśniewskiego. Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Społeczności Romskiej „Zefiryn” z Piotrkowa Trybunalskiego, zrealizowanego z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po „Wieczorze poezji i muzyki romskiej” radomszczanie obejrzeli film o Bronisławie „Papuszy” Wajs – romskiej poetce. Seans odbył się w ramach Dni Kultury Romskiej – Europejskie Dni Dziedzictwa.

Dramat biograficzny „Papusza” z 2013 roku, wyreżyserowali Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Opis: „Rok 1910. Do romskiego taboru Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś) dołącza poeta i wydawca Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki). Pośród Romów poznaje Bronisławę „Papuszę” (Jowita Budnik), odkrywając jej poetycki talent. Udaje mu się namówić kobietę do spisania swoich wierszy, które sam tłumaczy na język polski, doprowadzając do ich wydania.”

Więcej o:
mdk radomsko dni kultury romskiej w mdk radomsko europejskie dni dziedzictwa radomsko muzyka i poezja romska w mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE