ZUOK w Płoszowie z nowoczesną instalacją do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów

Fot. Wojciech Bojdo/ Klaudia Gajda/ UM Radomsko

Na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie oddano do użytku zmodernizowaną instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Jak podkreślają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku – jest to najnowocześniejsza tego typu instalacja w kraju.

Głównym celem projektu było dostosowanie instalacji do parametrów określonych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami (dostosowanie do obowiązujących przepisów prawnych w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych), wzrost przepustowości i efektywności w zakresie sortowania selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, umożliwiający Gminie Miasto Radomsko i gminom uczestniczącym w projekcie osiągniecie wskaźników recyklingu odpadów komunalnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska.

Projekt objął przede wszystkim rozbudowę i modernizację części mechanicznej instalacji do przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne, funkcjonującej w ramach ZUOK w Płoszowie. Dodatkowo, w ramach projektu zakupiono „zero-emisyjne” pojazdy oraz specjalistyczny sprzęt technologiczny

- Dziś otwieramy bardzo ważną dla Miasta Radomska i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej inwestycję. Jest to nowoczesna linia do segregacji, dzięki której zwiększy się możliwość recyklingu odpadów, które są tutaj przyjmowane. Bardzo się cieszę, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wybudowało tak nowoczesną linię, którą może się chwalić w całej Polsce. PGK realizuje kolejny krok do tego aby gospodarka odpadami w Radomsku była tańsza – zauważa Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

- Możemy się cieszyć zmodernizowaną i jedną z najładniejszych w Polsce instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych. Nowoczesna linia i technologia podwoi nam ilość surowców, które jesteśmy w stanie poddać recyklingowi – dodaje Łukasz Dryja, kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie.

W ramach inwestycji zmodernizowano pomieszczenia biurowe na terenie ZUOK. Wybudowana została również instalacja fotowoltaiczna. Powstała też ścieżka edukacyjna, z której korzystają uczniowie.

Koszt inwestycji to ponad 55 mln złotych, z czego przeszło 25 mln złotych pochodzi ze środków Unii Europejskiej, 10 mln złotych z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 8 mln złotych z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała kwota to wkład własny PGK.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański płoszów zuok płoszów inwestycja unieszkodliwianie odpadów komunalnych otwarcie instalacji pgk radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE