W szpitalu w Radomsku przeprowadzane są zabiegi urologiczne z użyciem nowoczesnych laserów. To innowacyjne rozwiązanie w skali województwa

Fot. Wojciech Bojdo

Szpital Powiatowy w Radomsku wkroczył w kolejną fazę rozwoju. W placówce wykonywane są zabiegi urologiczne z użyciem nowoczesnych laserów, w tym lasera o dużej mocy, dzięki któremu możliwe jest m.in. przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów przerostu prostaty.

Na oddziale urologii radomszczańskiego szpitala od dwóch miesięcy wykonywane są zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego lasera holmowego dużej mocy. Koszt tego urządzenia to ok. 500 tys. złotych. Laser został zakupiony ze środków własnych szpitala. Dzięki niemu, możliwe jest przeprowadzanie zabiegów, które – co bardzo istotne, nie są inwazyjne dla pacjentów. Oprócz tego lasera, na oddziale pracują jeszcze dwa inne lasery. 

- Zabiegi te powodują, że w bardzo mało inwazyjny sposób, bezkrwawo można leczyć przerost prostaty. Problem jest społecznie duży, bo około połowa mężczyzn po 50 roku życia ma objawy łagodnego rozrostu prostaty – mówi Adam Jędrzejczyk, kierownik oddziału urologii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Dzięki wykorzystaniu lasera, pacjent już kilka dni po zabiegu powraca do normalnego funkcjonowania.

- Operacje laserowe to olbrzymi przeskok technologiczny. Dajemy pacjentom szansę leczenia w sposób mało inwazyjny, bez cięcia, bez utraty krwi i krótkiej hospitalizacji. Podczas zabiegu bardzo precyzyjnie pracuje się laserem, a całość gruczolaka w nowoczesny sposób usuwana jest z organizmu. Całość można wykonać przez „dziurkę od klucza”. Nie ma żadnego cięcia oraz ran. Dzięki temu, możemy przeprowadzać zabiegi również u osób, które posiadają inne schorzenia i tradycyjna operacja byłaby dla nich bardzo ryzykowna. To jest taka technologia i takie leczenie, które w najbliższym czasie stanie się „złotym standardem” w postępowaniu u pacjentów leczonych z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego – podkreśla Adam Jędrzejczyk.

W ciągu roku lekarze przeprowadzili w Radomsku już blisko 200 zabiegów laserowej enukleacji prostaty, czyli operacji zmniejszających przerośnięty gruczoł krokowy. Operacje te wykonywane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc pacjent za te zabiegi nie płaci. W prywatnych placówkach medycznych koszt zabiegu to ponad 13 tys. zł.

Należy podkreślić, że w województwie łódzkim zabiegi urologiczne z użyciem tego typu lasera wykonywane są tylko w Radomsku i Kutnie.

- Urządzenie oddziału i prowadzenie takich zabiegów nie byłoby możliwe bez wsparcia dyrektora placówki - Piotra Kagankiewicza i wspaniałego personelu, który przeszedł odpowiednie szkolenia – zauważa Adam Jędrzejczyk.   

Kierownik oddziału urologii radomszczańskiego szpitala podkreśla, że wykonane zabiegi i doświadczenie personelu sprawiły, że w Radomsku szkolą się lekarze z innych miast. Jedno z takich szkoleń, przeprowadzone podczas wykonywanej operacji, odbyło się we wtorek, 22 października 2024 r.

Lekarzy w tajniki laserowej enukleacji prostaty wprowadzał Piotr Humański, specjalista urolog z Kutna.

- Właśnie zakończyłem zabieg. Dotychczas pacjent musiał pozostać w szpitalu przez 2 tygodnie. Nasz pacjent miał ogromną prostatę, około 300 mililitrów. Za dwa dni opuści szpital bez cewnika, będzie samodzielnie oddawał mocz i po miesiącu będzie mógł zapomnieć o operacji. Będzie cały w skowronkach. Ta operacja jest przeznaczona dla pacjentów niezależnie od wielkości prostaty. I to jest największa nowość. Droga dojścia do prostaty jest naturalna, czyli wchodzimy przez cewkę moczową, nie wykonując żadnego nakłucia, jak to ma miejsce w laparoskopii – tłumaczy Piotr Humański, specjalista urolog, dr nauk medycznych, nauczyciel i tutor w zakresie laserowej enukleacji prostaty, który prowadzi własny oddział urologiczny w Kutnie.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko szpital radomsko urologia radomsko zabieg operacja prostata laser
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE