[WIDEO] Otwarcie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia”

[WIDEO] Otwarcie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia” Fot. Klaudia Gajda

We wtorek, 23 stycznia w Muzeum Regionalnym w Radomsku otwarto nową wystawę czasową „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Gości oprowadził po wystawie Marcin Wyszyński – kustosz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, przybliżając m.in. historię papieru, sposoby jego produkcji, zaprezentował również znajdujące się na ekspozycji urządzenia używane niegdyś w branży papierniczej.

Ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, firmy Mayr-Melnhof Kwidzyn oraz Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Wystawa opowiada o liczącej prawie dwa tysiące lat historii papieru jak i o dziejach dusznickiej papierni, która obecnie jest siedzibą Muzeum Papiernictwa. Zwiedzającym zostaną przybliżone zagadnienia związane ze współczesną produkcją papieru, jego zastosowaniem i właściwościami. Treści te są pokazane na planszach informacyjnych. Całość ekspozycji uzupełniają zabytkowe sita czerpalnicze, stanowisko do ręcznego wyrobu papieru, aparatura służąca do pomiaru jego cech i właściwości, przedwojenne i współczesne wzorniki oraz obiekty sztuki papieru.

Wystawie towarzyszy również specjalne stanowisko czerpalnicze, które umożliwi prowadzenie warsztatów czerpania papieru.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Otwarcie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia” Radomsko Muzeum Muzeum Radomsko Otwarcie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia”
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE