W Miejskim Domu Kultury w Radomsku, odbyły się warsztaty pt. „Bez tłumacza nasz świat byłby uboższy”. W wydarzeniu udział brali uczniowie, jak i zaproszeni goście - dr Ilona Czechowska oraz tłumaczka, laureatka nagrody Karla Dedeciusa Renate Schmidgall, która połączyła się z uczestnikami spotkania.
To kolejne działania w ramach projektu „Mistrzowie pióra - Wisława Szymborska i Karl Dedecius”.
Szkoła cały czas realizuje wiele projektów.
- Wisława Szymborska towarzyszyła wielu projektom, które realizowała nasza szkoła. Zawsze byli partnerzy, więc nie był to projekt izolowany. Źródłem jest innowacja pedagogiczna, któprowadzi I liceum od wielu lat i bohaterami tej innowacji są różni poeci. Wielokrotnie była Szymborska, ale był także Herbert, Różewicz. Ze względu na to, iż jestem germanistką, chciałam, aby ten projekt nie był tylko literacki, ale miał szeroki wymiar, bo litearatura jest czytana nie tylko przez rodzimych odbiorców, ale przez cały świat, a to dzieje się dzięki temu, iż mamy języki obce, tłumaczy, którzy powodują, że to spectrum jest niezwykle rozszerzane - mówiła Iwona Bałazińksa, koordynatorka projektu.
Szkołę wspiera także wielu partnerów, jak i instytucji z Radomska.
- Mamy partnerów w postaci instytucji, którzy nas wspierają merytorycznie. Do tych instytucji należy fundacja Karla Dedeciusza przy uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W tym roku wsparcie otrzymaliśmy od fundacji Wisławy Szymborskiej. Będziemy gościć prezesa Michał Rusinka. Nasze instytucje radomszczańskie, miasto, starostwo, miejski dom kultury, biblioteka miejska, Uniwersytet Jana Długosza ponadto całe grono sponsorów, którzy zadbali o to, że projekt jest realizowany z bardzo dużym rozmachem - dodaje Iwona Bałazińska.
Co więcej, ten projekt cieszy się uznaniem uczniów.
- Jestem przekonana, że tak ponieważ relacjonuje, po każdy spotkaniu dokonuje takiego podsumowania - czywarto było? Dziś gościmy Panią Dr Ilonę Czechowską, która jest dyrektor zarządzającą fundacji Karla Deleciusa we Frankurcie, jak już wspomniałam. Wczoraj odbyliśmy już pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież naszych szkół radomszczańskich podstawowych oraz ponadpodstawowwych. Młodzież była bardzo zadowolona, doświadczałyla Wisławy Szymborskiej nie tylko z podręcznika, tekstu czytanego, ale również, jak była odbierana w muzyce, więc było to niezwykle ciekawe i przy tym zaangażowaniu młodziezy, ponieważ był to wykład, ale przeplatany z elementami warsztatowymi i młodzież pięknie się angażowała odpowiadając na wiele pytań - dodaje Iwona Bałazińska.
W trakcie spotkania uczniowie zadawali pytania Renate Schmidgall.
Patronat nad projektem „Mistrzowie pióra - Wisława Szymborska i Karl Dedecius” objął portal Radomsko24.pl