Anna Milczanowska: Żołnierze Wyklęci znów są wyklęci...

Fot. Wojciech Bojdo

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Radomsku miejskie uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ulicy Armii Krajowej.

Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i pozarządowych, władze miasta i powiatu, harcerze, żołnierze, parlamentarzyści oraz delegacje radomszczańskich szkół.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski. Następnie głos zabrała poseł Anna Milczanowska.

- Spotykamy się już od 2011 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. I znowu ci żołnierze są wyklęci. Znowu przyszedł taki czas Rzeczpospolitej Polskiej, że żołnierzy niezłomnych – tych, którzy walczyli o naszą wolność, o niepodległą Polskę, usuwa się z kart historii. Usuwa się z korytarzy ministerialnych. Usuwa się znak Polski Walczącej, usuwa się ich zdjęcia, w tym naszego bohatera Ziemi Radomszczańskiej - generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Jakich czasów dożyliśmy? Przecież fenomen związany z żołnierzami wyklętymi, niezłomnymi jest jedynym na skalę światową. Nigdzie, w żadnym państwie nie było tak zorganizowanych organizacji podziemnych. Najpierw, wcześniej walczyły z okupantem niemieckim. Wielu przeżyło, wielu z nich zostało zamordowanych, rodziny zgładzone a potem walczyli z okupantem sowieckim. Zamordowani, do dziś wielu grobów znaleźć nie można. My jesteśmy winni im pamięć. Nie dajmy się wpychać w taki ruch, że tylko przyszłość jest ważna. Tak, jest ona bardzo ważna, ale żeby tę przyszłość tworzyć musimy ją budować na naszych przodkach – mówiła poseł Anna Milczanowska.

Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem KWP.

-----

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 r, w rocznicę mordu dokonanego, poprzez strzał w tył głowy, na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przypomina nam o ofierze złożonej za Ojczyznę przez żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W heroicznej walce zginęło tysiące żołnierzy. Zostali zamordowani na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarli więzieniach.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko kwp obchody warszyc stanisław sojczyński narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE