[WIDEO] Anna Milczanowska broni TVP

[WIDEO] Anna Milczanowska broni TVP Fot. screen/Sejm RP

Sejm we wtorek 19 grudnia wieczorem podjął uchwałę „o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej”. We wcześniejszej dyskusji na sali plenarnej głos w obronie mediów publicznych zabrała poseł Anna Milczanowska (PiS). Później pojawiła się w gmachu TVP.

W uchwale czytamy m.in.:

Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji.

W dyskusji nad uchwałą poseł Anna Milczanowska z mównicy powiedziała:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panie Pośle Wnioskodawco! Chyba wiecie o tym, że każda ingerencja w zarząd telewizji publicznej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, próba postawienia tych mediów w stan likwidacji jest łamaniem prawa. Dobrze o tym wiecie. Mówicie tu tak dużo o języku ojczystym, naszym, polskim. Wy, którzy wyhodowaliście hasło: osiem gwiazdek? (Poseł Krystyna Skowrońska: A co wam te osiem gwiazdek tak ostatnio...).

Wy: pi, pi, pi, pi, pi i ˝ć˝ na końcu, którzy swoje dzieci pięknie graficznie potrafiliście również w to angażować? A ile tej telewizji, tych polskich mediów jest w naszym ojczystym kraju? Czy zdajecie sobie z tego sprawę, że zdecydowana większość mediów jest w obcych rękach? I tak jak Polacy pamiętają umundurowaną telewizję 13 grudnia, droga koalicjo z 13 grudnia, tak zapamiętają wasz strach... (Poseł Krystyna Skowrońska: Niech pani nie kłamie.).

...strach przed prawdą. Czy historia, która uczy, że nie można wygrać walki z narodem, niczego was nie nauczyła? (Oklaski). (Poseł Krystyna Skowrońska: To jest koalicja 15 października. A pani kłamie. Dlaczego pani kłamie?).

W późniejszym głosowaniu nad uchwałą nie wzięła udziału, podobnie jak 109 innych posłów z klubu PiS. W tym czasie przebywała w siedzibie TVP, gdzie według przekazu posłowie tej partii bronili pluralizmu mediów.

Przeciw tej uchwale głosował inny poseł z Radomska Krzysztof Ciecióra. Ostatecznie Sejm RP przyjął uchwałę głosami 244 posłów za, przeciw 84, a wstrzymało się 16.

20 grudnia poseł Anna Milczanowska wraz z grupą posłów PiS nie chciała wpuścić do siedziby TVP nowego przewodniczącego rady nadzorczej telewizji mecanasa Pawła Zemły. Adwokat został wskazany na to stanowisko przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Nagarnie na platformie X (dawniej Twitter) zamieścił poseł PiS Sebastian Łukaszewicz. W tle słychać Annę Milczanowską.

Więcej o:
anna milczanowska poseł tvp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE