Wicewojewoda zachęca do korzystania z programu „Energia+”

Wicewojewoda zachęca do korzystania z programu „Energia+”

Zainicjowany przez Porozumienie Jarosława Gowina program „Energia+” to był strzał w dziesiątkę. Przekonywał o tym podczas konferencji prasowej związany z tą partią wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. Jak podkreślał, dzięki programowi znacząco wzrosła liczba instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne.

Krzysztof Ciecióra podkreślał, że o programie „Energia+” nie przypadkowo opowiada w Radomsku. Przypomniał, że jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Jednocześnie zachęcał radomszczan, by skorzystali z tego, co oferuje rządowy program. Zauważył, że rok po jego uruchomieniu, można śmiało powiedzieć o ogromnym sukcesie w skali kraju.

– W zeszłym roku każdego miesiąca padał kolejny rekord liczby przyłączonych do sieci prosumentów, czyli gospodarstw domowych produkujących energię ze źródeł odnawialnych na własny użytek. Firmy energetyczne nie nadążały z obsługą zainteresowanych osób – mówi Krzysztof Ciecióra.

– Efekty programu „Energia+” przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Polacy zbudowali przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW. Jest to cztery razy więcej niż zakładaliśmy, więcej niż we wszystkich poprzednich latach łącznie. To tyle, ile produkuje elektrownia wodna w Żarnowcu. 75 tysięcy gospodarstw domowych zdecydowało się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Prognozy wskazują na to, że w tym roku zainteresowanie Polaków możliwością produkowania energii na własne potrzeby będzie jeszcze większe – dodaje wicewojewoda.

Krzysztof Ciecióra ma nadzieję, że z programu chętnie skorzystają mieszkańcy Radomska i powiatu radomszczańskiego. Jak podkreśla, „Energia+” to same korzyści. Dzięki programowi, który skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców i mieszkańców domów wielorodzinnych, można liczyć na atrakcyjne formy finansowania montażu instalacji odnawialnych źródeł energii oraz odliczeń podatku. Co istotne, z takiej formy wsparcia mogą korzystać nie tylko mieszkańcy miasta, ale również terenów wiejskich.

– Na terenach wiejskich można tworzyć tzw. spółdzielnie energetyczne. Mieszkańcy tych terenów mogą się łączyć w spółdzielnie i dzięki zamontowanych w różnych miejscach instalacjach, pozyskiwać prąd – zauważa Krzysztof Ciecióra.

 Wnioski o przyznanie dofinansowania na odnawialne źródła energii można składać do końca 2020 roku. Szczegółowe informacje na temat programu „Energia+” można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o:
krzysztof ciecióra wicewojewoda łódzki energia +
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE