Wicewojewoda Ciecióra: dlaczego Starostwo zabezpiecza środki na zakup separatora, skoro urządzenie zakupi Urząd Wojewódzki?

Wicewojewoda Ciecióra: dlaczego Starostwo zabezpiecza środki na zakup separatora, skoro urządzenie zakupi Urząd Wojewódzki?

Podczas poniedziałkowego (23 listopada 2020 r.) posiedzenia Komisji Budżetowej Rady Powiatu Radomszczańskiego radni podjęli decyzję o zabezpieczeniu w budżecie powiatu kwoty 72 tys. złotych na zakup separatora osocza krwi. – Nie rozumiem tej decyzji. Przecież osobiście poinformowałem panią starostę, że na mój wniosek, Urząd Wojewódzki w Łodzi zakupi takie urządzenie – mówi wicewojewoda łódzki, Krzysztof Ciecióra.

Wicewojewoda łódzki, Krzysztof Ciecióra poinformował, że Urząd Wojewódzki zakupi 3 separatory osocza o łącznej wartości 230 tys. złotych. Jeden z nich trafi do Radomska – do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które funkcjonuje na terenie radomszczańskiego szpitala.

- Niedawno, gdy oddawałem krew, ze zdziwieniem przyjąłem informację, że w takim mieście, jak Radomsko, nie ma separatora. Dlatego podjąłem działania zmierzające do jego zakupu. Już w przyszłym tygodniu ozdrowieńcy będą mogli oddawać osocze w Radomsku – zapewnia Krzysztof Ciecióra.

Krzysztof Ciecióra tłumaczy, że obowiązujące przepisy uniemożliwiają przekazanie środków na zakup separatora bezpośrednio na konto starostwa.

- Podjąłem jednak działania mające na celu udzielenie wsparcia finansowego bezpośrednio dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi na potrzeby zakupu trzech separatorów osocza przez tę jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi. Jeden z tych separatorów będzie służył mieszkańcom powiatu radomszczańskiego – mówi wicewojewoda łódzki, Krzysztof Ciecióra.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego tłumaczy, że do dziś (24 listopada 2020 r.) nie miał oficjalnej decyzji o zakupie separatora przez Urząd Wojewódzki.

- Zarząd Powiatu w oczekiwaniu na decyzję Wojewody poczynił kroki w celu zakupu aparatury z budżetu samorządu. W poniedziałek pozytywną opinię w tej sprawie wydała komisja budżetowa. Jak się dziś okazało Powiat nie będzie jednak musiał wydawać własnych pieniędzy na separator – mówi starosta Beata Pokora.

Separator to urządzenie dzięki któremu można pozyskiwać osocze ozdrowieńców, które jest obecnie jednym z najskuteczniejszych leków ratujących najciężej chorych na COVID-19.

Więcej o:
radomsko starostwo radomsko zarząd powiatu radomszczańskiego wicewojewoda krzysztof ciecióra separator zakup
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE