Węzeł Radomsko został otwarty. Duże zmiany dla kierowców

Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek, 14 grudnia 2020 r. kilka minut po godz. 11.00 został oddany do użytku Węzeł Radomsko, łączący bezkolizyjnie nową autostradę A1 z Drogą Krajową 42. Węzeł został ulokowany w rejonie zakładów na terenie strefy przemysłowej. Jego otwarcie oznacza duże zmiany w organizacji ruchu.

Węzeł Radomsko jest pierwszym oddanym do użytku ze wszystkich powstających węzłów autostradowych. Komunikuje on budowaną autostradę A1 i DK42.

- Dzięki oddaniu do użytku węzła znacznie poprawi się komfort użytkowników drogi oraz bezpieczeństwo kierowców. Ruch zostanie w znacznym stopniu usprawniony – mówi Krzysztof Janachowski, dyrektor kontraktu z firmy „Strabag”.

- Oddanie do użytku Węzła Radomsko to szczególna chwila w historii budowy autostrady A1. Węzeł ten z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu wszystkich użytkowników drogi, w tym mieszkańców Radomska i okolicznych miejscowości – podkreśla Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA.

Wraz z uruchomieniem Węzła Radomsko zlikwidowane zostało tymczasowe rondo przy ul. Brzeźnickiej.

Oprócz otwarcia węzła, zostało udostępnione dla kierowców pozostałe 6 kilometrów betonowej nawierzchni na odcinku „C” autostrady A1: Kamieńsk – Radomsko, a także został oddany do użytku wiadukt na drodze krajowej 42 nad budowaną autostradą (przedłużenie ul. Brzeźnickiej w Radomsku). Jednocześnie na całym kontraktowym odcinku Kamieńsk – Radomsko, czyli na długości ponad 16 km wprowadzono układ 2+2, czyli dla każdego kierunku ruchu, wyznaczone zostały po dwa pasy ruchu. Dotychczas dwa pasy ruchu wyznaczone były tylko dla jadących w kierunku Katowic. W stronę Łodzi ruch odbywał się po jednym pasie.

W środę, 16 grudnia, do użytku mają zostać oddane wiadukty nad A1 w Stobiecku Miejskim, między Kamieńskiem i Pytowicami oraz między Dobryszycami i Blokiem Dobryszyce.

Biegnący z północy na południe, brakujący fragment autostrady A1, został podzielony na pięć odcinków budowy. Cztery znajdują się w województwie łódzkim, jeden na Śląsku. Całość inwestycji ma być gotowa w trzecim kwartale 2022 roku.

Więcej o:
radomsko autostrada a1 a1 węzeł radomsko otwarcie gddkia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE