Mimo upływu czasu, ostatni odcinek obwodnicy prowadzący do Bloku Dobryszyce wciąż blokują szlabany. Powodem tego stanu rzeczy są wciąż trwające procedury formalne...
Niespełna miesiąc temu władze miasta oddały do użytku większą część obwodnicy miejskiej - od ronda na ulicy Brzeźnickiej aż do skrzyżowania na ulicy Sucharskiego. Mimo upływu czasu, ostatni odcinek obwodnicy prowadzący do Bloku Dobryszyce wciąż blokują szlabany. Powodem tego stanu rzeczy są wciąż trwające procedury formalne, dotyczące ilości ekranów akustycznych na ostatnim skrzyżowaniu obwodnicy. Według szacunków kierownika budowy, obwodnica wraz z rondem zostanie oddana do końca października, więc kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
Jak informuje Tadeusz Chejduk, kierownik projektu budowy obwodnicy Radomska, ilość ekranów do wykonania w ramach zadania pod nazwą: „Budowa obwodnicy zachodniej miasta Radomska o długości 6.554 m - odcinek A-C-F, od ulicy Brzeźnickiej przez istniejące rondo „C” do ulicy Sucharskiego, oraz odcinek F-L, od ulicy Sucharskiego do ulicy Narutowicza” została ustalona decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach z 30 marca 2009 r. Natomiast rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 października 2012 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, podniosło dopuszczalny poziom emisji hałasu z dróg i w związku z tym Wojewoda Łódzki, w ramach wniosku inwestora o zmianę ZRID, przeprowadził ponowną ocenę środowiskową, której celem było dostosowanie zabezpieczeń przeciwhałasowych do zmienionych przepisów.
Postanowienie wydane przez RDOŚ po ponownej ocenie środowiskowej i uwzględnieniu wniosków części właścicieli posesji przesądziło, że na przedmiotowym skrzyżowaniu ilość ekranów została ograniczona do dwóch. Dokonana wówczas zmiana zezwolenia na realizację inwestycji drogowej miała zatwierdzić korektę zgodnie z przedmiotowym postanowieniem RDOŚ. Po złożeniu wniosku o zgodę na użytkowanie przedmiotowego skrzyżowania WINB w Łodzi ustalił jednak niespójność pomiędzy tymi decyzjami a projektem zagospodarowania, przy czym doprowadzenie do zgodności można było uzyskać poprzez dokonanie korekty projektu zagospodarowania i jego ponowne zatwierdzenie. Decyzja zmieniająca zezwolenie na realizację inwestycji drogowej została wydana 4 września 2014 r.
- Aby stała się ostateczna, organ prowadzi procedurę, która zakończy się około 15 października 2014 r. Biorąc pod uwagę powyższe, przewidujemy, że zgoda na użytkowanie skrzyżowania obwodnicy z ulicami Narutowicza, Piotrkowską, Dobryszycką i Sikorskiego będzie uzyskana do końca października 2014 r. Inwestor posiada zgodę na użytkowanie obwodnicy, ale bez decyzji zezwalającej na użytkowanie ronda na wlocie obwodnicy nie jest możliwe udostępnienie do ruchu odcinka drogi od ul. Sucharskiego do przedmiotowego skrzyżowania. Rondo natomiast jako samo skrzyżowanie było czynne w trakcie realizacji inwestycji i tak jest nadal, tj. do czasu formalnego uzyskania zgody na użytkowanie - wyjaśnia Tadeusz Chejduk, dodając, że postępowanie dotyczące ilości ekranów musiało być przeprowadzone celem wyeliminowania nieuzasadnionych wydatków, a różnica w kosztach zabezpieczeń przeciwhałasowych ostatecznie wyniosła 1,65 mln złotych. - Generalnie polskie prawo stanowi, iż ekrany akustyczne jako urządzenia bezpieczeństwa nie podlegają przepisom ustawy prawo budowlane i m.in. wątpliwości dotyczące tych przepisów skutkują powstawaniem problemów, które aktualnie rozwiązujemy - konkluduje kierownik Tadeusz Chejduk.
autor: Janusz Taranek
Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com.