WATCH DOCS w Radomsku. Zapraszamy na festiwal filmowy

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS zawita do Radomska. Dzięki temu w kinie Miejskiego Domu Kultury będziemy mogli obejrzeć 10 filmów poświęconych prawom człowieka.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS zawita do Radomska. Dzięki temu w kinie Miejskiego Domu Kultury będziemy mogli obejrzeć 10 filmów poświęconych prawom człowieka.


WATCH DOCS  to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne,w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. Od 2003 roku natomiast po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym organizowany jest Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Radomsku.


Festiwalowe filmy prezentowane będą w Miejskim Domu Kultury w dniach 10 - 18 maja, a wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Festiwal odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, działającego w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.


Program Festiwalu:


10.05.2014 r., sobota - godz. 16.00 (sala kameralna)

  • Matka 24h reż. Marcin Janos Krawczyk; 52 minuty/ Polska, 2012r.

O co proszą Matkę Boską Częstochowską Polacy przyjmujący na 24 godziny do swoich domów peregrynującą po kraju kopię jej cudownego obrazu? Kim są i jak się wówczas zachowują? Nie tylko w domach i mieszkaniach zresztą – obraz dociera niemal wszędzie,
nie wyłączając szpitala ani więzienia. Najwyższej klasy filmowa obserwacja Marcina Janosa Krawczyka ze znakomitymi zdjęciami Marcina Sautera przynosi jeden z oryginalniejszych
od dawna dokumentalnych obrazów Polski.                                                     
Przed filmem Matka 24h, odbędzie się prelekcja księdza Szczepana Sowy z Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ze Strzałkowa pt.: Quo Vadis, Matko...i po co?


11.05.2014 r. niedziela – godz. 16.00 (sala kameralna)

  • „Nasza klątwa” reż. Tomasz Śliwiński; 27 minut/ Polska, 2013 r.
  • „Rodzina Państwa Kładko” reż. Carlos Spottorno; 7 minut/ Polska, 2013 r.
  • „Człowiek, który zrywa łańcuchy” reż. Ermina Colucci; 65 minut/ Wielka Brytania, 2013 r.

Przed filmami odbędzie się spotkanie z Barbarą Malinowską - mamą Tomka, który ma porażenie mózgowe - Cienie i blaski życia z osobą niepełnosprawną

Nasza klątwa

Leo urodził się z rzadką chorobą, tak zwaną klątwą Ondyny. Mityczna klątwa dotknęła niewiernego kochanka rusałki: mógł on oddychać tylko wtedy, gdy o tym pamiętał. Leo przestaje oddychać, kiedy zapada w sen. Film jest zapisem pierwszych miesięcy jego życia i osobistym dziennikiem rodziców, próbujących poradzić sobie w nowej sytuacji i oswoić lęk, w rzeczywistości pełnej kabli i dźwięków aparatury oddechowej. To krótki film z miłości

Rodzina Państwa Kładko

Helena Kładko chodzi o kulach, jej córka Monika porusza się na wózku inwalidzkim. Obie cierpią na stwardnienie rozsiane. Wielką podporą jest dla nich mąż i ojciec – Pan Antoni. „Rodzina Państwa Kładko” to nakręcony przez hiszpańskiego fotografa Carlosa Spottorna – zwycięzcę World Press Photo 2002 – krótki, poruszający dokument, który powstał w ramach projektu „Under Pressure” Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego.


Człowiek, który zrywa łańcuchy

Pasung to rozpowszechniona w Indonezji praktyka izolowania, zakuwania w łańcuchy i zamykania w przydomowych klatkach osób chorych psychicznie. Choć żyjąc nadal tak blisko swoich rodzin, chorzy pozostają tu w całkowitym odosobnieniu i zaniedbaniu –
- fizycznym i psychicznym, często popadając w głęboki stupor. Są krępowani i zamykani w mikroskopijnych przestrzeniach, zupełnie jak dżin w butelce, bo też u źródeł pasung leżą przekonania o mieszkających w nich złośliwych dżinach. Dokumentując tę praktykę, Erminia Colucci – doktor z uniwersytetu w Melbourne – nie cofa się przed rejestrowaniem drastycznych obrazów, ale nie na nich skupia swoją uwagę.

16.05.2014 r., piątek - godz. 18.00 (sala widowiskowa)

  • „Vojta Lavička: wzloty i upadki” reż. Helena Třeštíková; 88 minut/ Czechy, 2013 r.


„Vojta Lavicka” – to obraz nietypowy wśród tak wielu przecież dokumentów o Romach. Tytułowy bohater zdobył niekwestionowaną pozycję w życiu publicznym nieprzychylnego Romom środkowoeuropejskiego społeczeństwa. I to w samym jego opiniotwóczym centrum - w mediach. Vojta jest popularnym muzykiem, publicystą, prezenterem, aktywistą. Niebezkrytycznym wobec romskich współbraci, ale też z biegiem czasu coraz w tym względzie powściągliwszym, wobec narastającego wokół rasizmu. Nie chce jednak, jak rodzina żony, emigrować do Kanady. Film Heleny Trestikovej to rzadka okazja popatrzenia na świat oczami człowieka, który świetnie rozumie i czuje obie społeczności: i tą mniejszościową, do której całym sercem przynależy, i tą większościową, w której zajmuje poczesne miejsce.



17.05.2014 r., sobota – godz. 16.00, sala kameralna

  • ”Sharaf” reż. Hanna Heilborn, David Aronowitsch; animacja, 14 minut/ Szwecja, 2012 r.
  • „To zależy od Ciebie” reż. Kajsa Næss; animacja, 15 minut/ Norwegia, 2013 r.
  • „Cegła” reż. Htoo Tay Zar, Min Thu Aung, Htuu Lou Rae, Yan Naing Kho, Zin No No Zaw; 15 minut/ Polska, Birma; 2013 r.


Przed filmami odbędzie się prelekcja dzieci ze Świetlicy Środowiskowej nr 2, działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku pt.: Mam prawo do...oraz prelekcja pt.: Prawa człowieka, prawa dziecka, która zostanie wygłoszona przez Macieja Nowickiego -  Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, Sekretarza zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Szaraf
Szaraf  to imię nastoletniego bohatera tego krótkiego filmu, który przeżył wielodniowy pobyt na dryfującej po oceanie łodzi, pełnej wycieńczonych uchodźców. Szaraf miał szczęście – przeżył, podczas gdy tysiące innych ginie, próbując dostać się do Europy. Teraz w celi zamkniętego ośrodka opowiada filmowcom swoją historię.


To zależy od Ciebie
To krótka dokumentalna animacja łączy w sobie kolor i niewinność dzieciństwa ze znakomicie uchwyconą atmosferą dziecięcego smutku i tęsknoty, która kojarzy się z najlepszymi osiągnięciami rosyjskiej szkoły. To film o dzieciństwie bez ojca. „Tatusiowie wszystkich innych z przedszkola nie są w więzieniu. I tu jest problem” mówi jedna z bohaterek.


Cegła
Półtorej godziny drogi od Rangunu leży wioska, której cała ludność żyje z jednego zajęcia - wypalania cegły. To wymagający proces. Uczestniczą w nim mężczyźni, kobiety i dzieci, tworząc spektakularny łańcuch produkcji. Filmowy portret zbiorowego wysiłku całej społeczności także jest dziełem kolektywnym. Pod opieką artystyczną Jana Czarlewskiego w ciągu sześciu dni stworzyli go uczestnicy warsztatów Solidarity Shorts, którzy pierwszy raz w życiu dostali do ręki kamery. Warsztaty dla młodych Birmańczyków zorganizował we wrześniu 2013 roku Instytut Lecha Wałęsy, w ramach festiwalu WATCH DOCS w Rangunie.

18.05.2014 r., niedziela – godz. 16.00, (sala kameralna)

  • „Zwyczajny dzień” reż. Myat Min Khant, Su Su Hlaing, Min Min Hein Nan, Oo Hlaing Kyaw, Zay Ya, Thet Hloo; 13 minut/ Polska, Birma – 2013 r.
  • „Kiedy będę ptakiem” reż. Monika Pawluczuk; 28 minut/ Polska, 2013 r.

Zwyczajny dzień

Zwyczajny dzień to ciepły, intymny portret społeczności buddyjskiego klasztoru w Rangunie. Ta oaza spokoju w samym środku ruchliwej metropolii żyje zupełnie innym od miejskiego rytmu i w zupełnie innych porach. Jest też domem i szkołą dla małych nowicjuszy. „Zwyczajny dzień” to owoc warsztatów filmowych. Solidarity Shorts, zorganizowanych we wrzeniu 2013 roku przez Instytut WATCH DOCS w Rangunie. Opiekę artystyczną nad zbiorową pracą młodych birmańskich twórców sprawował Piotr Stasik.

Kiedy będę ptakiem
Tajlandzka wieś, spokojny obraz życia w bezczasie, wszystkie dni są do siebie podobne. Rodzina z plemienia Kajan musiała opuścić rodzinną Birmę w poszukiwaniu schronienia
i lepszego losu w Tajlandii. Ale nowe życie nie jest łatwe, wymaga wielu poświęceń
i w praktyce sprowadza się do walki o przetrwanie. Choć, główna bohaterka filmu ciężko pracuje na roli, bieda zmusza ją do występowania w roli turystycznej atrakcji. Z codziennej rutyny wytrąca ją niepokój o córkę, pozostawioną w niebezpiecznej Birmie i myśl o sprowadzeniu jej do Tajlandii oraz telefon komórkowy, który od czasu do czasu pozwala się z nią skontaktować.


18 maja po Poranku Filmowym, który rozpocznie się o godz. 10.30, odbędą się Warsztaty Artystyczne dla dzieci - origami, poprowadzi je Danuta Barska.

Więcej o:
kino film prawa człowieka mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE