„Warszyc” na patrona pociągu

„Warszyc” na patrona pociągu

„Polska jest silna siłą regionów” to hasło przyświecające kampanii edukacyjnej POLREGIO. Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, Przewozy Regionalne – właściciel marki POLREGIO, przygotowały ogólnopolski plebiscyt.

Do 11 października na dedykowanej stronie internetowej można zapoznać się z dokonaniami 100 bohaterów regionalnych oraz oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która według głosującego najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera.

Wśród nich jest Stanisław Sojczyński „Warszyc” - nauczyciel, kapitan Armii Krajowej, żołnierz powojennego podziemia niepodległościowego. Pochodził z Rzejowic. Brał udział w wojnie obronnej w okolicach Hrubieszowa, gdzie został rozbrojony przez żołnierzy Armii Czerwonej, uniknął jednak niewoli. Włączył się do pracy konspiracyjnej w SZP-ZWZ-AK, był m.in. szefem Kedywu w Obwodzie Radomsko, gdzie wsławił się uwolnieniem z miejscowego więzienia ponad 50 osób i zamachem na miejscowego szefa Gestapo.

Po wejściu Armii Czerwonej na ziemie polskie, nie godząc się z komunistycznym zniewoleniem, utworzył organizację o nazwie Konspiracyjne Wojsko Polskie. Gdy ponownie rozbił więzienie w Radomsku, stał się dla nowej władzy wrogiem publicznym nr 1. Ujęty przez komunistów, został wraz z pięcioma swymi podwładnymi skazany na karę śmierci, którą wykonano.

W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni - i do 25 października ogłosi - łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych.

Swój głos na „Warszyca" można oddać na specjalnej dedykowanej stronie w tym miejscu.

Z naszego regionu głosy można oddać jeszcze na: Ludwika Czyżewskiego, Michała Gutowskiego, Tomasza Arciszewskiego, Aleksandra Napiórkowskiego
i Andrzeja Galicę.

Więcej o:
pkp polregio warszyc
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE