Warsztaty realizatorskie w I LO na finiszu

Warsztaty realizatorskie w I LO na finiszu

Przez trzy dni w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku uczniowie różnych szkół zgłębiali techniki realizatorskie na specjalnych warsztatach. Zajęcia te oficjalnie rozpoczęły XIV edycję Dni Kina, które organizowane są wspólnie przez I Liceum oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Warsztaty realizatorskie poprowadzili Aneta Wawrzoła oraz Grzegorz Habryn. Przez trzy dni uczniowie z radomszczańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych poznawali techniki sztuki realizatorskiej. Etiudy filmowe, które w efekcie powstaną, zostaną wystawione na konkurs.

W tym roku bohaterką Dni Kina jest aktorka filmowa i teatralna Gabriela Muskała. Z tego też względu organizatorzy postanowili, iż tegoroczna edycja w całości poświęcona zostanie kobietom. Dlatego też na warsztatach realizatorskich uczniowie musieli przedstawić bohaterki z książki zatytułowanej „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” autorstwa Eleny Favilli i Francesco Cavallo, która jest zbiorem opowieści o 100 niezwykłych kobietach z różnych zakątków świata, takich jak malarki, tancerki, aktywistki, piratki, astronautki, śpiewaczki jazzowe, władczynie, sportsmenki, lekarki, pisarki, czy też przywódczynie polityczne.

- To już kolejny rok, jak prowadzimy warsztaty realizatorskie w Radomsku. Spotykamy się z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych, ale jest też jedna grupa z gimnazjum. Są to grupy trzy osobowe. Uczniowie pierwszego dnia poznają teorię, dowiadują się o sposobach realizacji filmu. Mówimy też o języku filmowym. A w tym roku również skupiamy się na kobietach w kinie. Po roku 2018, który był rokiem kobiet i trochę w tym roku, w którym dużo filmów w reżyserii kobiet i tam gdzie kobiety święcą triumfy weszło do polskich kin, zdecydowaliśmy się, że właśnie o kobietach będziemy robili ten materiał w tym roku. Na podstawie krótkich opowiadań z serii książek „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” uczniowie dokonują adaptacji tekstów. Swoje bohaterki losowali, także nie mieli wpływu na to kogo zdobędą. Ich zadaniem jest przedstawienie historii tych bohaterek. Forma jaką dobiorą jest dowolna. Sami montują swoje materiały i to oni decydują o ich końcowym kształcie
- mówiła nam prowadząca warsztaty Aneta Wawrzoła.

Uczniowie pierwszego dnia poza teoretycznym wprowadzeniem do tego, jak powstaje i tworzy się film, uczyli się również tego, jak tworzyć krótkie scenariusze i scenopisy, które były pomocne drugiego dnia podczas praktycznych zajęć. A mianowicie robili zdjęcia w plenerze, realizowali małe studia do nagrywania z przygotowanymi własnymi scenografiami. Ostatniego dnia każda grupa miała po około 1,5 godziny na zmontowanie filmu. Wcześniej poznali program do montażu, by później móc samodzielnie zmontować swój materiał. Uczniowie mieli pełną dowolność w realizacji swoich filmów. Mogli wykorzystać gotowe materiały pobrane z internetu, wpleć w nie swoje właśnie autorskie nagrania. Jedyne co ich ograniczało to ich własna wyobraźnia.

Dni Kina to wydarzenie z wieloletnią już tradycją, bowiem organizowane są od 2004 roku. Celem nieodmiennie jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów z zakresu kinematografii. To również zdobycie umiejętności wartościowania dzieł filmowych pod wieloma względami, ideowymi, estetycznymi. Dzięki temu uczniowie poznają świat filmu od strony aktorskiej i reżyserskiej, ale nie tylko. Zgłębiają również warsztat pracy scenarzysty, operatora i wielu innych twórców filmu.

W projekcie przywidziano jeszcze warsztaty z krytyki filmowej, konferencję filmoznawczą dla nauczycieli, warsztaty pastiszu filmowego, przegląd filmów bohaterki tegorocznych Dni Kina oraz konkursy na etiudę i z wiedzy o kinie.

28 marca w MDK odbędzie się uroczysta gala z udziałem aktorki Gabrieli Muskały.

Więcej o:
I LO radomsko dni kina 2019 mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE