Warsztaty Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo

Warsztaty Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo Fot. Organizator

10 i 11 września w Radomsku odbędą się bezpłatne warsztaty, podczas których dzieci poznają podstawy programowania i cyberbezpieczeństwa, grając w popularne gry.

W ciągu ostatnich pięciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba cyberprzestępstw popełnianych w Polsce, a zdaniem ekspertów będzie coraz gorzej. Dodatkowe zagrożenia w postaci rosyjskich ataków hakerskich na państwowe serwery oraz dezinformacji szerzonej w mediach społecznościowych przez tzw. „trolle” przyniosła wojna za naszą wschodnią granicą. Niestety ofiarami cyberataków coraz częściej bywają także najmłodsi, których ufność wykorzystują przestępcy. Na przeciw tym wyzwaniom wychodzą „Giganci Programowania”. Największa tego typu szkoła w Polsce zorganizowała już w kilkudziesięciu miastach w całym kraju bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo, które w najbliższy weekend odbędą się w Radomsku.

- Jesteśmy entuzjastami nowoczesnych technologii i na co dzień w ramach „Gigantów Programowania” przekuwamy zamiłowanie najmłodszych do gier w twarde umiejętności oraz pasję do informatyki to nie zapominamy o zagrożeniach jakie niesie wirtualna rzeczywistość i także w tym temacie chcemy uczulić najmłodszych oraz wesprzeć ich rodziców – mówi jeden z organizatorów bezpłatnych warsztatów.

Dane dotyczące cyberprzestępczości w Polsce są rzeczywiście niepojące. Według danych przygotowanych przez Rzeczpospolitą w 2016 roku dokonano niecałe 35 tys. tego typu przestępstw, a w 2020 ich liczba wzrosła już do blisko 55 tys. Z kolei z danych państwowego instytutu NASK, który jest patronem warsztatów „Koduj z Gigantami” zdecydowana większość dzieci korzysta ze swojego własnego smartfona przed ukończeniem 8 roku życia, a 56% najmłodszych respondentów przyznaje, że spędza przed ekranem zbyt dużo czasu.

Oczywiście największym zagrożeniem dla dzieci w przestrzeni wirtualnej jest tzw. CHILD GROOMING, czyli uwodzenie dzieci przez dorosłych, podających się za ich równolatków, a to tylko jedno z licznych rodzajów przestępstw dokonywanych w Internecie. Dzieci i nastolatków może spotkać hejt i cyberprzemoc, kradzież tożsamości, przejęcie prywatnych zdjęć czy filmików oraz wiele innych.

- Bardzo gorąco namawiamy rodziców do zainteresowania się tym co robią ich pociechy w cyberprzestrzeni oraz rozmawiania z nimi o zasadach bezpieczeństwa, które w dużej mierze opierają si na zdrowym rozsądku. Oczywiście zapraszamy także do zapisywania na nasze warsztaty, gdzie w przystępny dla nich sposób wprowadzimy młodych adeptów programowania w podstawy cyberbezpieczeństwa i postaramy się zarazić naszą pasją do kreatywnego wykorzystywania nowoczesnych technologii – zaprasza Kacper, jeden prowadzących sobotnie warsztaty.

Zajęcia odbędą się w 10 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpoczną się o godzinie 10:30, dodatkowo 11 września od godziny 9:00.

Organizatorzy podzielą uczestników na trzy grupy wiekowe: 7-9 lat, 10-12 lat oraz 13-18 lat, a same zajęcia będą dostosowane do wspomnianych grup wiekowych. Na warsztaty można zapisać się na stronie internetowej www.kodujzgigantami.pl. Wybieramy lokalizację Radomsko, następnie, bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami stacjonarnie.

Udział w warsztatach będzie również okazją do nauki podstaw programowania przez najmłodszych oraz zapoznania się przez rodziców z ofertą szkoły Giganci Programowania, która od tego roku szkolnego rozpoczyna działalność także w Radomsku.

Giganci Programowania to innowacyjna placówka edukacyjna, w której kształcą się młodzi ludzie zainteresowani nowymi technologiami i programowaniem. Szkołę powołali do życia w 2015 roku jako czterej przyjaciele i absolwenci Politechniki Warszawskiej i obecnie funkcjonuje już ponad 100 jej oddziałów w Polsce, a także kilkadziesiąt zagranicznych w 10 krajach.

Kursy Gigantów Programowania skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat z podziałem na odpowiednio dobrane grupy wiekowe. Program kursów przygotowywany jest przez wyspecjalizowanych programistów, którzy umiejętnie dobierają materiał do możliwości uczniów w danym przedziale wiekowym.

- Uczymy dzieci programowani i co najważniejsze widzimy ich postępy oraz rozwój – podkreśla Jarek, trener i jeden z organizatorów Koduj z Gigantami w Radomsku.

– My również z tych lekcji wyciągamy wiele dla siebie i lubimy je prowadzić. Zarówno nas, jak i dzieci cieszą efekty wspólnej pracy w postaci gotowych programów i rozwoju umiejętności komputerowych, ale także zdolności kreatywnego myślenia u naszych podopiecznych – dodaje.

Szkoła Giganci Programowania korzysta z doświadczeń m. in. najbardziej prestiżowej uczelni technologicznej na świecie, czyli amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology i została partnerem firmy Microsot, z którą wspólnie edukują w zakresie nauczania programowania i informatyki polskich pedagogów. Z uczestnictwa w zajęciach wydają się być zadowoleni także dzieci oraz ich rodzice, których opinie możecie przeczytać na oficjalnej stronie szkoły https://giganciprogramowania.edu.pl/.

- Syn nie przestaje mówić o tych zajęciach. Ciągle coś programuje u siebie na komputerze i ciągle ma ochotę się uczyć. Lekcje z Gigantami rozwinęły w nim prawdziwą. Bardzo się z mężem z tego cieszymy. Drugi syn też chce spróbować i chyba niedługo jego również zapiszemy – zachwala zajęcia pani Urszula. 

Więcej o:
Warsztaty Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo Warsztaty Warsztaty Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE