Warsztaty filmowe zorganizowane dla młodzieży na okres ferii zimowych trwać będą do końca tygodnia. Ich zwieńczeniem będzie film, którego premiera odbędzie się w niedzielę podczas „Poranka filmowego”.
Podczas warsztatów filmowych uczestnicy zgłębią temat animacji poklatkowej. Z animowanego filmu tworzonego techniką poklatkową wyróżnia się dwie podstawowe techniki animacji: rysunkowa oraz przedmiotowa, inaczej nazywana kukiełkową. To właśnie tajniki tej drugiej techniki poznawali uczestnicy warsztatów w MDKu.
W pierwszym etapie zajęć młodzież musiała wybrać historię, o której będzie opowiadać film. Wybrano jeden z wierszy poety Tadeusza Różewicza, który, to na razie pozostaje tajemnicą. Będzie to niespodzianką, podczas prezentacji filmu na Poranku filmowym, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 lutego.
Kolejnym etapem było stworzenie plastycznej oprawy filmu, czyli scenografii, w tym zrobienie postaci z plasteliny oraz papierowych rekwizytów. Każda zmiana scenerii wymaga zrobienia zdjęcia, tak bowiem tworzy się animację poklatkową. Seria zdjęć składa się na cały film.
- Na warsztatach uczymy się tworzyć animację poklatkową, czyli robimy zdjęcie, ruch, zdjęcie, ruch. Ilość klatek wpływa na jakość obrazu i płynność ruchu. Wykonujemy makietę, również postacie, które później będziemy animować. A na końcu składamy to na komputerze
- mówił prowadzący zajęcia, Tomasz Zawadzki.
Przykładem takiej animacji są kultowe dziś polskie bajki i dobranocki. Animację lalkową tworzono w łódzkim Studiu Filmowym Semafor to np. Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok czy też Maurycy i Hawranek. Natomiast bajki rysunkowe, której stolicą jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, to tam powstawał Bolek i Lolek, Reksio, czy Porwanie Baltazara Gąbki.
Zajęcia trwają codziennie, po dwie godziny od 11 do 13. Zainteresowane osoby mogą jeszcze dołączyć.