Warsztaty dla młodzieży w Radomsku w ramach programu „Solidarność. Podaj dalej!”

Warsztaty dla młodzieży w Radomsku w ramach programu „Solidarność. Podaj dalej!” Fot. mat. organizatora

Co roku w szkołach i placówkach edukacyjnych ruszają warsztaty w ramach programu „Solidarność. Podaj dalej!”. W trakcie zajęć młodzież uczy się empatii, otwartości oraz ćwiczy umiejętności pisarskie. W tym roku warsztaty odbyły się m.in. w I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku.

Inicjatywa opiera się na francuskiej akcji „Jouons la Carte de la Fraternité”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zagrajmy kartą braterstwa”. Celem działań jest pobudzenie dzieci do refleksji, rozwinięcie w nich empatii do drugiego człowieka i wrażliwości na ważne problemy społeczne.

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest realizowany w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi z Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Włoch i ze Słowenii. W tegorocznej edycji programu wzięło 55 polskich szkół i placówek edukacyjnych. W Polsce za jego realizację odpowiada Fundacja Szkoła z Klasą.

Warsztaty w ramach „Solidarność. Podaj dalej!” rozwijają interpersonalne umiejętności uczniów i uczennic, kreatywność oraz umiejętności pisarskie. Jednym z zadań osób uczestniczących jest analiza oraz interpretacja współczesnych fotografii.

- Na zajęciach często rozmawiamy o trudnych tematach. Fotografie mogą dotyczyć takich problemów jak dyskryminacja, stereotypy czy wykluczenie. Dla wielu z nich są to trudne tematy czy nawet słowa. Jednak przy odpowiednim doborze formy prowadzenia zajęć, mogą zrozumieć je nawet najmłodsi. W ich przypadku często pomocne są bajki czy gry - wyjaśnia nauczycielka prowadząca warsztaty w ramach programu.

W ramach programu nauczyciele i nauczycielki prowadzą zajęcia z analizy obrazu i warsztatów pisarskich w swoich placówkach. Na początku osoby uczestniczące otrzymują 6 różnych zdjęć. Na każdym z nich profesjonalni fotografowie ujęli inny problem społeczny. Fotografie przedstawiają na przykład sceny kojarzone z pandemią, nierównościami społecznymi czy ze zmianami klimatu.

Druga część zajęć składa się na warsztaty pisarskie. W ramach zajęć uczestnicy piszą kartki pocztowe, na które składa się jedno z wybranych zdjęć oraz osobista wiadomość ucznia lub uczennicy. Później listy są wysyłane do losowo wybranych nieznajomych, którzy mogą na nie odpowiedzieć. W ten sposób co roku w Europie zostaje wysłanych ponad 200 tysięcy pocztówek.

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Więcej o:
warsztaty liceum liceum radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE