Warszawskie dzieci poszły w bój

Wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych radomszczanie uczcili pamięć Polaków, którzy walczyli o naszą ojczyznę podczas Powstania Warszawskiego. Koncert odbył się 31 lipca w sali widowiskowej... ››

Wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych radomszczanie uczcili pamięć Polaków, którzy walczyli o naszą ojczyznę podczas Powstania Warszawskiego. Koncert odbył się 31 lipca w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

 

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Okolo 23 tysięcy żołnierzy, z których tylko część była uzbrojona, przystąpilo do walki pod wodzą komendanta warszawskiego okręgu płk Antoniego Chruściela (ps. "Monter").

 

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień twój, stolico, damy krew.
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz twój, poniesiem wrogom gniew!


Powstańcy dzielnie walczyli do 2 października 1944 r. Choć nie ociągnięto celów ani wojskowych, ani politycznych, to dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

 

Radomszczanom o Powstaniu Warszawskim przypomniał koncert przygotowany przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Przed radomszczańską publicznością wystąpili: Paweł Bartnik,  Karolina Derwisz, Elżbieta Duda-Fajkowska, Katarzyna Kabzińska, Michał Łęski, Aleksandra Stępień, Mateusz Duda – fortepian, Anna Kabzińska – skrzypce, Kinga Kabzińska – skrzypce, Krzysztof Stępień – gitara, Przemysław Wojciechowski – akordeon. Koncert poprowadziły Maria Łęska oraz Barbara Chutkiewicz - reżyser.

 

Młodzi artyści zaprezentowali najpiękniejsze piosenki dotyczące powstania - Warszawo ma, Warszawskie dzieci, Chłopaki z AK. Do śpiewania zaprosili także publiczność - cała sala wspólnie odśpiewała takie utwory jak Pałacyk Michla, Serce w plecaku czy Kto handluje ten żyje.

 

Niedzielny koncert nie tylko przypomniał nam o bohaterskich czynach naszych przodków, ale po raz kolejny pokazał także, że mamy w Radomsku naprawdę uzdolnioną młodzież, która nie tylko pięknie śpiewa, ale również gra na instrumentach.

 

FOTOGALERIA

Więcej o:
powstanie warszawskie fik mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE