Wakacyjne warsztaty z szachami i kodowaniem robotów w Muzeum

Wakacyjne warsztaty z szachami i kodowaniem robotów w Muzeum

W Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku w środę, 9 lipca odbyły się kolejne warsztaty „Szachowanie – Kodowanie”, na których na dużych i małych szachownicach młodzi pasjonaci królewskiej gry poznawali jej tajniki i doskonalili swoje umiejętności taktyczne i strategiczne. Dzieci uczyły się również programowania robotów edukacyjnych.

Wakacje z szachami i kodowaniem robotów edukacyjnych to dobre rozwiązanie dla tych, którzy poznali już zasady gry, jak i dla tych którzy ich jeszcze nie znają. Instruktorzy z grupy Szach Mat Amigo, którzy prowadzili zajęcia w Muzeum służyli swoją wiedzą i radą. Uczestnicy poprzez zabawę uczyli się strategicznej gry w szachy. Dużo radości i frajdy sprawiło im również programowanie robotów edukacyjnych.

- Staramy się przekazać dzieciom pasję do szachów, do kodowania robotów edukacyjnych, czyli do nauki podstaw programowania. Chcemy żeby dzieci przychodząc tutaj się rozwijały, nauczyły się podstaw szachów i doskonaliły swoje umiejętności. Mamy roboty Photon, zestawy edukacyjne Scottie Go, gdzie na planszy z małych bloków układają całe programy. Potem za pomocą tabletu sprawdzają zgodność programu, czy nie ma on błędu w poszczególnych liniach kodu. Następnie na ekranie tabletu wyświetla się poprawność rozwiązania. Program prowadzi dziecko krok po kroku, od najprostszych etapów do trudniejszych. Mamy też roboty bardziej zaawansowane do samodzielnego montażu z drewnianych klocków – roboty Lofi. W nich łączy się silniki, przewody do modułu i w specjalnym programie z poszczególnym bloków układa się program, steruje się silnikami, odbiera i przekazuje sygnały z czujników. Także stopniowo dzieci uczą się podstaw elektroniki i robotyki
- mówił nam Przemysław Rączkowski z Szach Mat Amigo.

Takie zajęcia niosą z sobą same plusy, bo oprócz nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, dzieci uczą się wielu przydatnych umiejętności. Szachy i kodowanie mają z sobą wiele wspólnego – uczą logicznego myślenia, rozwijają pamięć, wyobraźnię, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną, maja również walory terapeutyczne, odciągają dzieci od komputera. To też rywalizacja w duchu fair play, wszak szachy do przecież jedna z dyscyplin sportu.

Założyciele grupy Szach Mat Amigo póki co działają nieformalnie, ale starają się założyć fundację, która promowałaby głównie szachy i szukała młodych talentów oraz rozwijała młodzież.

Warsztaty potrwają do końca tygodnia (odbywają się w godzinach od 10.30 do 13). Wstęp jest darmowy.

Więcej o:
radomsko szachy szach mat amigo radomsko muzeum radomsko warsztaty szachy i kodowanie robotów muzeum radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE