W województwie łódzkim uruchomiono 4 izolatoria. Z którego może korzystać radomszczański szpital?

W województwie łódzkim uruchomiono 4 izolatoria. Z którego może korzystać radomszczański szpital? Fot. pixabay.com

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych. Izolowani pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Funduszu Zdrowia.

Pierwszym izolatorium w Łódzkiem był Hotel Reymont w Łodzi. Opiekę medyczną podopiecznym tego izolatorium zapewni WSS w Zgierzu.

Szpital Powiatowy w Radomsku podpisał umowę z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. Zapewni opiekę medyczną dla tego izolatorium i będzie mógł tu kierować pacjentów.

- Obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów wskazują wojewodowie. Chodzi o to, aby znajdowały się blisko szpitali jednoimiennych. Ttakim jest w Łódzkiem szpital w Zgierzu lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami – wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Do izolatorium będą kierowane:

- osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu
- osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem)
- osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać
- osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków. Wskazuje je Minister Zdrowia w rozporządzeniu.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione:
- osobny pokój z łazienką
- opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium
- trzy posiłki dziennie.

- Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa – tłumaczy Anna Leder.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium - 125 zł za osobodzień pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże pieniądze (np. szpitalom), które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

Izolatoria w województwie łódzkim:
- Ośrodek Rekolekcyjno-Konferencyjny w Porszewicach – Szpital Biegańskiego w Łodzi
- Hotel Reymont w Łodzi - Szpital w Zgierzu (szpital jednoprofilowy)
- Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna – Szpital Powiatowy w Radomsku
- Hotel Sport w Bełchatowie – Szpital Wojewódzki w Bełchatowie

W izolatoriach znajduje się 577 miejsc dla pacjentów.

Więcej o:
koronawirus radomsko koronawirus izolatorium szpital radomsko nfz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE