W Strzałkowie pamiętają o Henryku Siemiradzkim

W Strzałkowie pamiętają o Henryku Siemiradzkim Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

120 lat temu w pałacu w Strzałkowie zmarł dziedzic tamtejszych dóbr – wybitny malarz Henryk Siemiradzki, twórca tak znanych obrazów jak „Pochodnie Nerona” czy „Rozbitek żebrzący”.

Henryk Siemiradzki wybitny reprezentant akademizmu w malarstwie europejskim od 1884 roku aż do swej śmierci w 1902 roku, w Strzałkowie pod Radomskiem spędzał letnie miesiące. Tu szukał wytchnienia przed upałami w Rzymie, gdzie – jako artystyczna sława – miał swoją malarską pracownię.

Rocznica śmierci malarza była okazją dla uczenia pamięci artysty i przypomnienia jego dorobku artystycznego. W niedzielę, 28 sierpnia w kościele parafialnym w Strzałkowie odprawiona została uroczysta msza święta, a wokół kościoła zorganizowano wystawę dzieł Henryka Siemiradzkiego. Następnie przed pałacem, który należał kiedyś do artysty odbył się koncert w wykonaniu orkiestry dętej z Kłomnic.

W uroczystościach przygotowanych przez strażaków z OSP w Strzałkowie, Gminę Radomsko oraz strzałkowską parafię, władze Powiatu Radomszczańskiego reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek. Obecni byli również: wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra oraz przedstawiciele władz Gminy Radomsko z wójtem Romanem Radczycem na czele.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
powiat radomszczański strzałków henryk siemiradzki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE