W Starostwie Powiatowym w Radomsku rozmawiano o „Sprawiedliwej Transformacji"

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Możliwości perspektyw rozwojowych, płynące z realizacji Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego były głównym tematem spotkania zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Radomsku. Spotkanie odbyło się we wtorek, 11 lipca.

Na obszarze objętym tym planem leży siedem gmin z naszego powiatu: Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka. Ładzice, miasto Radomsko i gmina Radomsko.

W spotkaniu wzięli udział: wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, przedstawiciele gmin objętych TPST, a także zespołu zajmującego się koordynacją i wsparciem doradczym Sprawiedliwej Transformacji z Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi i Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Radomszczańskie starostwo reprezentowali: starosta Beata Pokora oraz Ewa Gajzler, Fabian Zagórowicz i Michał Koski z zarządu powiatu.

- Województwo Łódzkie, na terenie którego funkcjonuje Kopalnia i Elektrownia Bełchatów, otrzymało ok. 355 mln euro z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz ten ma za zadanie wspierać obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu – mówił wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę biznesową, laboratoria badawcze oraz w efektywność energetyczną i zapewnienie energii ze źródeł odnawialnych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie również wspierał pracowników zatrudnionych w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych, między innymi przez możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które pozwolą im na zdobycie nowych umiejętności i przygotują do pracy w zielonych sektorach.

Nasz region stoi przed nieuniknionym procesem zmian związanych z procesem transformacji, którego ramy zarysowuje Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji. W wyniku wygaszenia produkcji energii z węgla konieczne będzie zapewnienie nowych miejsc pracy dla ponad siedmiu tysięcy pracowników zatrudnionych aktualnie w kopalni i elektrowni. Jednak kluczowym wyzwaniem nie jest proste zastąpienie miejsc pracy ale stworzenie zupełnie nowej, ambitnej wizji rozwoju.

Jako terytorium najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w województwie łódzkim wskazano 35 gmin, mających najwięcej powiązań ekonomicznych, środowiskowych oraz społecznych z działalnością koncernu PGE S.A. i jego spółek zależnych. Kluczowym wyzwaniem jest zapobieżenie depopulacji tego regionu oraz utrzymanie, a wręcz podnoszenie jakości życia mieszkańców do roku 2050 w zgodzie z zasadami neutralności klimatycznej Unii Europejskiej (UE).

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Czy powiat radomszczański skorzysta na „Sprawiedliwej Transformacji
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE