W Radomsku wzrastają podatki od nieruchomości. Ma to być ratunek dla miasta

W Radomsku wzrastają podatki od nieruchomości. Ma to być ratunek dla miasta

Radni Rady Miasta w Radomsku, podczas piątkowej (27 listopada) zdalnej sesji podjęli uchwałę w sprawie zmiany stawek podatku od nieruchomości. Nowe – wyższe kwoty będą obowiązywać od 2021 roku. Jak podkreślają władze miasta oraz koalicyjni radni, podwyżki są konieczne. Mają stanowić ratunek dla finansów miasta i przyczynić się do jego dalszego rozwoju. Te argumenty nie przekonały jednak opozycji, której radni zagłosowali „przeciw”.

Niespodzianki nie było. Radni przychylili się do wniosku prezydenta Radomska w sprawie podniesienia stawek podatku od nieruchomości.

Prezydent Radomska tłumaczy, że zaproponowana w tym roku podwyżka, urealni obciążenia podatników w porównaniu do innych miast. Przyniesie do budżetu ponad 3 mln zł, które w znacznej części zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne bądź wkład własny w momencie korzystania z funduszy zewnętrznych, konieczność zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków, w szczególności na oświatę czy sprawy społeczne.

- Dzięki podwyżce, której wysokość nie będzie znaczącym kosztem dla przedsiębiorców i mieszkańców Miasto nie będzie musiało drastycznie zwiększać zadłużenia, co jest bardzo istotne przy prowadzeniu odpowiedzialnej polityki finansowej – wyjaśnia Jarosław Ferenc.

- Nikt nie jest zadowolony z podwyżek, ale my naprawdę nie mamy innego wyjścia – dodaje prezydent.

Prezydent podkreśla, że podwyżka przyczyni się do dalszego rozwoju miasta, realizacji nowych inwestycji. Podobnego zdania są również koalicyjni radni: Koalicji Obywatelskiej, Wspólnego Samorządu oraz Razem dla Radomska.

- Rząd nakłada na samorządy coraz więcej obowiązków, zwiększają się koszty, a nie idą za tym środki finansowe. Skąd samorząd ma brać pieniądze? Niestety, tego typu trudne decyzje, jak ta o wzroście podatków są konieczne – zauważa radny Paweł Pichit.

- Przedsiębiorcy, żeby przetrwać podnoszą ceny usług. My również, żeby przetrwać jako miasto, musimy podnieść podatki. Jeśli tego nie zrobimy, miasto przestanie się rozwijać. Inne samorządy też zdecydowały się na wzrost podatków – dodał radny Łukasz Więcek.

Argumenty te nie przekonały radnych opozycyjnych.

- Argumenty prezydenta całkowicie do mnie nie przemawiają. Jest okres pandemii. To właśnie przedsiębiorcy, którzy odczują wzrost podatków, dają zatrudnienie mieszkańcom Radomska. Nie podcinajmy tej gałęzi – mówi radna Wioletta Pal.

- Rozumiem, że miasto ma potrzeby, ale pamiętajmy, że mamy okres pandemii, który jest trudny dla mieszkańców. Powinniśmy przeanalizować jeszcze raz budżet, zrezygnować z niektórych wydatków i nie podnosić podatków – zauważył radny Tadeusz Kubak.

Czytaj też: Władze Radomska: nie chodzi o to, by za wszelką cenę zwiększać dochody, kosztem przedsiębiorców i mieszkańców

- Dziwię się, że radni Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni podnoszeniu podatków. Przecież nawet premier Mateusz Morawiecki powiedział, że muszą zostać podnoszone podatki, żeby ratować gospodarkę. My również ratujemy w ten sposób gospodarkę, gospodarkę miasta – dodał z kolei przewodniczący Rady Miasta, Rafał Dębski.

Za podniesieniem podatków zagłosowało 13 radnych, 6 było przeciw. Jeden radny – Radosław Rączkowski wstrzymał się od głosu.

Nowe stawki podatku od nieruchomości obowiązujące od 2021 roku:

- Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej: 0,77 zł (wzrost o 0,05 zł)
- Grunty pozostałe: 0,28 zł (wzrost o 0,03 zł)
- Budynki mieszkalne: 0,60 zł (wzrost o 0,03 zł)
- Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o pow. do 2 tys. z kw.: 22,45 (wzrost o 1,27 zł)
- Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o pow. powyżej 2 tys. z kw.: 23,80 zł (wzrost o 2,62 zł)
- Budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym: 8,67 zł (wzrost o 0,44 zł)
- Budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych: 4,53 zł (wzrost o 0,22 zł)
- Budynki gospodarcze: 5,23 zł (wzrost o 0,25 zł)
- Garaże: 6,50 zł (wzrost o 0,00)
- Budynki pozostałe: 6,50 (wzrost o 0,00)

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko rada miasta radomsko sesja podatek od nieruchomości podwyżka
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE