W Radomsku upamiętniono rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Fot. Wojciech Bojdo

1 września przypada 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Wydarzenie to upamiętniono także w Radomsku.

Władze miasta i powiatu oraz poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, Krzysztof Ciecióra – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także przedstawiciele m.in. organizacji działających w mieście złożyli kwiaty pod Pomnikiem – Grobem Nieznanego Żołnierza, pod Tablicą Poległych Cywilów znajdującą się na Starym Cmentarzu a także pod pomnikami: Grobem Lotników poległych w II wojnie światowej oraz Grobem Żołnierzy Bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r. znajdującymi się na Nowym Cmentarzu. Złożono również kwiaty pod Tablicą Memoriałową ku czci straconych w latach 1940-1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładów „Metalurgii” w Radomsku.

- Wspomnienia związane z 1 września 1939 roku napawają nas wielkim smutkiem. Musimy o tym pamiętać. Ten smutek jest tym większy, że agresor nie uczynił żadnego zadośćuczynienia – mówi Anna Milczanowska, poseł na Sejm RP.

- 1 września zmieniło się wszystko. Kolejne lata są konsekwencją wybuchu II Wojny Światowej. Należy czcić pamięć ofiar, pamięć polskich żołnierzy, którzy brali udział w tej wojnie. Jest w Polsce jeszcze bardzo wiele osób, które pamiętają te mroczne czasy. Warto podkreślić, że Polska się odrodziła. Jesteśmy teraz silnym, niezależnym państwem – dodaje Krzysztof Ciecióra, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Wybuch II Wojny Światowej stał się dla radomszczan faktem wraz z pierwszymi bombami, które spadły na miasto 1 września rano. Naloty powtórzyły się w dniach następnych zmieniając centrum w ruinę.

- Radomsko już od 1 września było atakowane przez samoloty niemieckie. Mieliśmy duże zniszczenia, zarówno podczas bombardowania 1, jak i 3 września. Musimy o tym pamiętać, dlatego, że w tych bombardowaniach zginęło wielu mieszkańców Radomska, w tym pracowników Metalurgii. Było to bardzo tragiczne wydarzenie i musimy to przekazywać następnym pokoleniom, aby taka tragedia się nigdy nie powtórzyła – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej upamiętniona jest w Radomsku również poprzez okolicznościowe wystawy:

- Galeria „W oknie” – „Radomsko i Region Radomszczański w okresie II wojny światowej". Zdjęcia pochodzą z kolekcji zakupionej przez Muzeum (Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego, ul. Narutowicza 1)

- wystawa książek ze zbiorów biblioteki ph. W marszu i w walce - wystawa czynna od 1 do 30 września, w godzinach pracy biblioteki (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4).

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko obchody rocznica ii wojna światowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE