W Radomsku upamiętniono rocznicę likwidacji getta

W Radomsku upamiętniono rocznicę likwidacji getta Fot. UM Radomsko

Mija 81. rocznica likwidacji radomszczańskiego getta. Aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie z historii naszego miasta, kwiaty i znicz pod pamiątkową macewą złożyli prezydent Jarosław Ferenc, wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch i wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jadwiga Łysik.

W swoją ostatnią podróż wyruszyło 9 października – 5000, a 12 października – 9000 Żydów. Ludność żydowską zgrupowano całymi rodzinami na stadionie wspólnym dla dwóch przedwojennych klubów sportowych – polskiego „Korona” i żydowskiego „Hakach”. Tam uformowano transport, który wywiózł żydowskie rodziny do Treblinki. Wielogodzinny transport do obozów odbywał się w bydlęcych wagonach, w ścisku i bez zabezpieczenia sanitarnego. Wielu spośród stłoczonych w nieludzkich warunkach zginęło przed dojazdem do obozu.

Tych, którzy zostali w getcie, zamknięto m.in. w synagodze i przyległych budynkach przy ul. Joselewicza. Okupanci zostawili tylko ostatnią grupę 200 osób „do sprzątania” getta. Z czasem ich też odsyłano do obozu.

Więcej o:
radomsko rocznica likwidacja getta rocznica likwidacji getta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE