W Radomsku upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej

Fot. Wojciech Bojdo

Uroczystą mszą świętą w Kaplicy na Starym Cmentarzu w Radomsku rozpoczęto Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod tablicami epitafijnymi.

Główne obchody rozpoczęła msza odprawiona w kaplicy przy Starym Cmentarzu. Po nabożeństwie delegacje w skład których weszli m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerze, uczniowie radomszczańskich szkół oraz władze miasta i powiatu złożyły kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

- Na dzień dzisiejszy znamy nazwiska 131 ofiar pochodzących z Radomska i okolic. Ostatnie sześć nazwisk dodano na tablicę na Starym Cmentarzu przed kilkoma dniami. Z pewnością nie jest to jeszcze lista zamknięta. Wciąż nie znamy tzw. „listy białoruskiej”, więc niestety ta liczba nazwisk z pewnością się zwiększy – podkreśla Tomasz Nowak, historyk Muzeum Regionalnego w Radomsku.

- Pochowani w bezimiennych dołach, tak aby nigdy nie zostali odnalezieni, bez swoich grobów z krzyżem, z tablicą, przez długie lata nieobecni w podręcznikach historii - ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary miejsc kaźni na terenie byłego Związku Radzieckiego, ofiary skazane na zapomnienie w czasach PRL […] Wśród ofiar radomszczanie - symbolicznie uhonorowani w miejscu, w którym stoimy. Dziś, 13 kwietnia, zbieramy się by ich uczcić, by oddać im hołd. Nasza obecność na miejskich uroczystościach sprawia, że pamięć o ofiarach i zbrodni nie zanika, trwa w naszych sercach i przekazujemy ją następnym pokoleniom – mówił Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza - radomszczańskiego nauczyciela muzyki i śpiewu, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku, znajdującą się na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz pod Dębem Pamięci Ofiar Katynia, rosnącym przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9.

Zorganizowano też wykład „Zbrodnia Katyńska”, który wygłosiła Agnieszka Kuligowskiej - nauczycielka historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku. Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku czynna jest okolicznościowa wystawa książek „Katyń przestrogą i sumieniem świata”. Wystawa dostępna będzie do 24 kwietnia 2023 r., w godzinach pracy biblioteki. 

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców (w 1943 r.) informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli jesienią 1939 r., po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko obchody rocznica dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej katyń
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE