W Radomsku upamiętniono ofiary Katynia

Fot. Wojciech Bojdo/UM Radomsko

Uroczystą mszą świętą w Kaplicy na Starym Cmentarzu w Radomsku rozpoczęto Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod tablicami epitafijnymi.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza - radomszczańskiego nauczyciela muzyki i śpiewu, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku, znajdującą się na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele placówek kulturalnych. Następnie wykład „Zbrodnia Katyńska-kłamstwo i walka o prawdę” wygłosiła dr Joanna Żelazko, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN-KŚZpNP Oddział w Łodzi.

Główne obchody rozpoczęła msza odprawiona w kaplicy przy Starym Cmentarzu. Po nabożeństwie delegacje w skład których weszli m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerze, uczniowie radomszczańskich szkół, władze miasta i powiatu oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra złożyły kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

- Bestialsko zamordowana została elita polskiego narodu - lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, księża. Wśród nich radomszczanie - symbolicznie uhonorowani w miejscu, w którym stoimy. Zbieramy się tutaj by ich uczcić, by oddać hołd bohaterom, ofiarom ludobójstwa, dzięki którym żyjemy w wolnym państwie. Wspominamy tragedię sprzed ponad osiemdziesięciu lat ku przestrodze, by już nigdy nie ginęli niewinni ludzi. Niestety ostatni miesiąc pokazuje, że sprawcy zbrodni katyńskiej nie zostali dość ukarani, a ich rosyjscy potomkowie czują się bezkarni, co widać w czasie brutalnej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. Bucza, Hostomel, Mariupol to nowe miejsca kaźni. Wiemy, co to znaczy walczyć o wolność, godność i niepodległość, co znaczy oddać życie za te wartości. Dlatego wspieramy Ukraińców. Głosy wsparcia i pomoc płyną z Radomska, Polski, z Unii Europejskiej i całego świata. Oby rzeczywiste sankcje i działania wymierzone w Rosję Putina, pomogły zachować Ukraińcom niepodległe państwo, a w przyszłości ujawnić i rozliczyć wszystkie rosyjskie zbrodnie – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Delegacje złożyły również kwiaty pod Dębem Pamięci Ofiar Katynia, rosnącym przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców (w 1943 r.) informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli jesienią 1939 r., po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Radomsku można oglądać wystawy „W cieniu Katynia” oraz „Zbrodnia Katyńska 1940 r. Zagłada polskich elit”.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko katyń obchody rocznica dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE