W Radomsku upamiętniono ofiary Katynia

W Radomsku upamiętniono ofiary Katynia Fot. UM Radomsko/MBP/ Starostwo Powiatowe w Radomsku

Uroczystą mszą świętą w Kolegiacie św. Lamberta rozpoczęto w Radomsku Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Po zakończeniu nabożeństwa przedstawiciele władz miasta i powiatu oddali hołd ofiarom Katynia, składając kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu. Z kolei delegacja Miejskiej Biblioteki Publicznej złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza. 

Stefan Bernard Zagórowicz zmobilizowany jako podporucznik rezerwy w 27 pułku piechoty, brał udział w kampanii wrześniowej, tocząc ostatnie walki w Janowie Lubelskim. Po zajęciu terenów wschodnich przez Armię Czerwoną został włączony do grupy jeńców oficerów polskich i wywieziony do Związku Radzieckiego. Pierwsza wiadomość, która dotarła do rodziny ze Szpietówki, brzmiała: „Żyję, wywożą nas w głąb Rosji”, następna dotarła z obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Pośmiertnie mianowany na stopień porucznika i odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców (w 1943 r.) informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli jesienią 1939 r., po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

Czytaj też: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Radomsku [PROGRAM]

Więcej o:
radomsko obchody katyń rocznica dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE