W Radomsku upamiętniono 77. rocznicę utworzenia KWP

W Radomsku upamiętniono 77. rocznicę utworzenia KWP Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku/ UM Radomsko

77 lat temu z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” utworzone zostało Konspiracyjne Wojsko Polskie. Dla uczczenia tej rocznicy w Kolegiacie pw. NMP Królowej Polski w Radomsku odprawiona została msza święta w intencji dowódcy KWP i jego żołnierzy.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. posłowie: Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz,  przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego ze Starostą Powiatu Beatą Pokorą na czele, przedstawiciele władz Miasta Radomska z prezydentem Jarosławem Ferencem na czele, Prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Robert Szala, delegacje organizacji kombatanckich, IPN, NSZZ „Solidarność”, poczty sztandarowe radomszczańskich szkół, ZHP oraz 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dalsza część rocznicowych uroczystości odbywała się pod pomnikiem KWP przy ul. Armii Krajowej, gdzie podczas przemówień oddano hołd „Warszycowi” i jego żołnierzom, przypominając ich bohaterstwo.

- Nie uważali wkraczających do Polski wojsk sowieckich za wyzwolicieli, chcieli wolnej, niepodległej Polski. Dlatego podjęli walkę o prawdziwą wolność, o Ojczyznę, często płacąc najwyższą cenę - żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego - mówił podczas wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

- Po latach, z perspektywy ostatnich wydarzeń w Ukrainie i agresywnej, zaborczej postawy Rosji, jeszcze wyraźniej widać, jak ten wybór był ważny i słuszny – dodał.

KWP było jedną z największych organizacji antykomunistycznego podziemia na terenie centralnej Polski. W szczytowym okresie liczyło ok. 3 tysięcy żołnierzy. Do najsłynniejszych akcji KWP zalicza się szturm na więzienie UB w Radomsku i uwolnienie stamtąd 57 aresztowanych. W 1946 r. Stanisław Sojczyński na skutek zdrady został schwytany przez komunistów. Wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP. Wydano na niego wyrok śmierci, wraz z pięcioma innymi żołnierzami KWP został stracony 19 lutego 1947 w Łodzi. Dotąd nie odnaleziono jego grobu.

W 2009 r. „Warszyc” został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.

Więcej o:
radomsko rocznica kwp obchody warszyc
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE