W Radomsku upamiętniono 77. rocznicę śmierci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

Fot. Wojciech Bojdo

W niedzielę, 18 lutego 2024 r. upamiętniono w Radomsku 77. rocznicę śmierci generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Była msza oraz uroczystość na Starym Cmentarzu.

19 lutego 1947 r., na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, rozstrzelany został Stanisław Sojczyński „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r. Do chwili obecnej nie udało się ustalić miejsca jego pochówku.

77. rocznicę śmierci generała Sojczyńskiego upamiętniono w Radomsku w niedzielę, 18 lutego 2024 r.

O godz. 11.00 w klasztorze oo. Franciszkanów odprawiona została msza święta. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem na Starym Cmentarzu, poświęconym generałowi Sojczyńskiemu oraz jego żołnierzom.

W skład uczestniczących w uroczystości delegacji weszli m.in.: przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, uczniowie radomszczańskich szkół, przedstawiciele Wojska Polskiego, parlamentarzyści: Anna Milczanowska, Krzysztof Ciecióra i Antoni Macierewicz oraz samorządowcy.

Stanisław Sojczyński był zastępcą komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szefem tamtejszego Kedywu, twórcą niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie. Od 2018 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomska.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko warszyc stanisław sojczyński obchody rocznica śmierci warszyca antoni macierewicz kwp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE