W Radomsku upamiętniono 40-lecie powstania „Solidarności”

W Radomsku upamiętniono 40-lecie powstania „Solidarności”

W tym roku przypada 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z tej okazji w galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku zorganizowano jubileuszową galę. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia zasłużonym działaczom „Solidarności” z terenu Radomska i powiatu radomszczańskiego.

Uroczystość połączona została z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej organizatorami były: Komisja Terenowa Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Weteranów Solidarności 1980-1989 w Radomsku, biuro poselskie poseł Anny Milczanowskiej oraz Muzeum Regionalne w Radomsku.

W spotkaniu, oprócz działaczy „Solidarności” wzięli udział: poseł Anna Milczanowska, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

- O wydarzeniach z 1980 roku musimy pamiętać i przybliżać je młodemu pokoleniu Polaków. Nie możemy też zapominać o osobach, które mają swój ogromny wkład w tworzenie i działalność związku – mówił wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.

Podczas uroczystości wygłoszony został wykład poświęcony historii „Solidarności”. Po nim przyszedł czas na odczytanie biogramów osób odznaczonych oraz wręczenie odznaczeń.

Odznaczeni z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości:

- Stanisław Trzeciak
- Stanisław Nowak
- Stefan Maciąg

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski:

- Władysław Brylik
- Gabriela Ciupa
- Stanisław Ciupa

Uroczystości towarzyszyła wystawa okolicznościowa „Solidarność - początek”, dostępna w aneksie Galerii Muzeum.

W poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 w kolegiacie św. Lamberta odprawiona zostanie uroczysta msza święta, po której nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza do obejrzenia wystawy „31. Sierpnia 1980” 40. rocznica Porozumień Sierpniowych. Ekspozycja czynna jest w godzinach pracy biblioteki.

Więcej o:
radomsko muzeum radomsko solidarność obchody rocznica 40-lecie solidarności
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE