W Radomsku trwa montaż budek lęgowych dla jerzyków

W Radomsku trwa montaż budek lęgowych dla jerzyków Fot. własne/UM Radomsko

Budki dla jerzyków już czekają na swoich lokatorów. W czwartek, 28 kwietnia, spółka TBS w Radomsku rozpoczęła montaż na swoich nieruchomościach wykonane przez uczniów „Drzewniaka” drewniane domki.

Jerzyki to niezwykli mieszkańcy. Dla miast są szczególnie istotne ze względu na swoje preferencje żywieniowe – zjadają olbrzymie liczby meszek, much i komarów. Jeden osobnik zjada ich nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie. Wspomaganie lęgu jerzyków, jest jednym ze sposobów walki z komarami, a do tego ekologicznym.

- Miasto Radomsko co roku organizuje odkomarzanie chemiczne, ale ważne jest także wsparcie naturalnych metod pozbywania się komarów. Dlatego chcemy pomóc jerzykom w znalezieniu miejsca ich gniazdowania – podkreśla Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami UM w Radomsku.

- Spółka TBS zawsze chętnie włącza się w różnego rodzaju działania proekologiczne. Dzisiaj tworzymy miejsca lęgowe dla jeżyków, które w naturalny sposób ograniczają ilość komarów w mieście – mówi Magdalena Stępień, wiceprezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku.

- Wybraliśmy takie miejsca, gdzie są wysokie bloki. Staramy się, żeby budki były zadaszone. Nie powinny także być powieszone w zbyt nasłonecznionym miejscu, dlatego budki wieszamy od strony północnej budynków – dodaje.

39 kompletów podwójnych i potrójnych budek dla jerzyków zostanie zawieszonych na budynkach w mieście na zasobach TBS oraz gminnych, a także na budynkach wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządza Spółka. Po odbiór budek zgłosili się także prywatni właściciele oraz jeden z zarządców wspólnoty przy placu 3 Maja.

Lokalizacje budek montowanych przez TBS: ul. Sadowa 7 i 7b; ul. Przedborska 8 – strona wschodnia od ul. Fabianiego; Brzeźnicka 37 i 49; ul. Wyszyńskiego 9/13; 11 listopada 11 d i ul. Batorego 2.

Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki współpracy Miasta Radomska, Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miasto zakupiło drewno potrzebne do wykonania budek, uczniowie „Drzewniaka” podczas zajęć praktycznych je wykonali, a TBS zawiesi je na swoich budynkach.

To nie pierwszy raz, kiedy ZSDiOŚ współpracuje z miastem. Ostatnim razem uczniowie „Drzewniaka” wykonywali budki lęgowe dla małych ptaków, które zostały zawieszone w parkach oraz na terenie miejskich szkół i przedszkoli.

- Od wielu lat uczniowie naszej szkoły stolarze i technicy technologii drewna wykonują budki lęgowe dla ptaków, w tym roku akcja ma służyć jerzykom. W poprzednich latach były to budki dla szpaków oraz innych mniejszych ptaków. Kształt i wielkość budek, musi być dostosowana do konkretnego gatunku – wyjaśnia Agnieszka Łukomska, dyrektor ZSDiOŚ w Radomsku.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko tbs radomsko budki lęgowe jerzyki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE