W Radomsku ruszył projekt badawczy Drzewa Miejskie. Na początek zasadzono potomka „Bartka”

Fot. Wojciech Bojdo

W Radomsku zainaugurowano projekt badawczy Drzewa Miejskie. Ma to być nowe spojrzenie na miejską zieleń, koordynowane przez specjalistów. Pierwszym elementem projektu było posadzenie na terenie Parku Solidarności szczepki, pobranej ze słynnego dębu „Bartek”.

W projekt Drzewa Miejskie zaangażowani są przedstawiciele firmy Green Park, naukowcy SGGW w Warszawie oraz radomszczański dendrolog Ernest Rudnicki. To oni będą doradzać władzom Radomska, jak powinna wyglądać miejska zieleń. Przygotowana zostanie m.in. specjalna aplikacja, z której będą korzystać miejscy urzędnicy.

- Bardzo się cieszę, że Radomsko przystąpiło do tego projektu, że fachowcy, których udało mi się zebrać wiedzą, że budujemy coś wielkiego. Dla miasta i mieszkańców mogą wyniknąć tylko pozytywne rzeczy. Nie mamy zamiaru wtrącać się w to, co miasto ma już zaplanowane. My chcemy podpowiadać. Z rozwiązań, które wypracujemy, Radomsko będzie mogło skorzystać jako pierwsze – wyjaśnia Przemysław Kosowski, koordynator projektu „Drzewa Miejskie”.

Na początek przeprowadzona zostanie inwentaryzacja zieleni. Będzie to proces długotrwały.

- Mamy świadomość, że nie da się tego wykonać w jeden rok. Dlatego projekt będzie trwał 36 miesięcy z możliwością wydłużenia tego czasu. Równocześnie, na wytypowanych do projektu ulicach będziemy prowadzić badania, jak te drzewa ciąć, jak pielęgnować. Chcemy wprowadzić nowe metody diagnostyczne. Sprzęt, którym dysponujemy są to naprawdę najnowocześniejsze urządzenia – mówi Przemysław Kosowski.

- Chcemy, by dzięki tej współpracy wypracowane zostały standardy utrzymania pasów zieleni oraz gospodarki drzewami – gdzie drzewa sadzić oraz jakie gatunki. Miasto w nowej strategii stawia sobie za cel, by stać się bardziej przyjazne i ekologiczne dla mieszkańców – zauważa Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Miasto Radomsko za udział w projekcie nie ponosi żadnych kosztów.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko projekt badawczy drzewa miejskie green park dąb bartek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE