W Radomsku rozpoczęła się Kampania Przeciwdziałania Przemocy

Dziś, 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Z tej też okazji w Urzędzie Miasta Radomska odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczynającej się Radomszczańskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy, która w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Miłość – dotyk motylich skrzydeł czy kłujący cierń”. Sprawdź jakie wydarzenia przygotowano.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet ustanowiony został przez ONZ i upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal w 1960 r. w Republice Dominikany. Natomiast symbolem kampanii przeciwdziałania przemocy jest biała wstążka. Pierwsza kampania Białej Wstążki miała miejsce w Kanadzie w 1991 roku.

Jak się okazuje, dzięki organizacji takich akcji zwiększa się świadomość wśród społeczeństwa, że niektóre zachowania, które uznawane były za standardowe, w rzeczywistości nimi nie są. A są tymi powodującymi agresję i niosące przemoc. Bardzo przykrą tendencją jest fakt obniżania się wieku wśród dzieci, które stosują przemoc. Bowiem przejawy agresji zauważane są już u dzieci w wieku przedszkolnym. Niewątpliwie odpowiedzialnymi za ten stanem rzeczy są sami rodzice, którzy nie przykładają odpowiedniej uwagi i nie kontrolują treści, jaką dziecko czyta i ogląda w internecie. A to właśnie tam w bardzo prosty sposób można znaleźć nieodpowiednie treści.

Z raportu przygotowanego przez urząd z 2019 roku wynika, że osób ulegających przemocy psychicznej jest najwięcej. Dlatego też tegoroczna edycja miejskich obchodów oprócz problemu przemocy płciowej, obejmie też przemoc najczęściej spotykaną w szkołach, czyli przemoc rówieśniczą.

- Między innymi dzięki naszej akcji uświadamiamy, że niektóre zachowania, które do tej pory były traktowane, jako zachowania standardowe, tak naprawdę są zachowaniami przemocowymi. Właśnie poprzez psychiczne wytykanie różnych różnic, jest to przemoc psychiczna. Szczególnie uczniowie są bardziej świadomi, że jest to przemoc psychiczna i zaczynają na to zwracać uwagę. Dzięki też temu, że jest to zgłaszane, my mamy to odnotowane. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że taka przemoc zawsze była, natomiast nie wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, że te zachowania kulturowe są oczywiste, ale jest to niestety dyskryminacja i przemoc. Musimy cały czas z tym stereotypem walczyć
- mówi prezydent Jarosław Ferenc.

O tegorocznym programie Radomszczańskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy mówił prezydent Jarosław Ferenc wraz z pracownikami Centrum Aktywności Społecznej i przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Pierwsze wydarzenie tegorocznej Radomszczańskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy już dziś o godz. 18. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku - „Miłość bez motyli”, wieczór autorski Anny Ryng. Ostatnia impreza sygnowana nazwą tegorocznej kampanii odbędzie się natomiast w czwartek, 28 listopada i tym zwieńczeniem będzie „Niebieski Koncert” Joanny Kondrat, który odbędzie się Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

26 listopada godz. 10-15 - warsztaty dla nauczycieli przedszkoli oraz wychowawców świetlic środowiskowych. Miejsce Starter Radomsko.

27 listopada godz. 9-19 - dzień otwartych drzwi  w Punkcie Konsultacyjnym w Radomsku przy ul. Kościuszki 12a.

27 listopada godz. 9-13 - superwizja dla psychologów i pedagogów radomszczańskich szkół podstawowych. Miejsce Starter Radomsko.

Więcej o:
radomszczańska kampania przeciwdziałania przemocy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE