W Radomsku rozpoczął się festiwal „OPAL”

W Radomsku rozpoczął się festiwal „OPAL” Fot. Klaudia Gajda

2 grudnia w Miejskim Domu Kultury rozpoczęto Festiwal „OPAL”. Harcerską rywalizację zainicjowały przesłuchania radomszczańskich drużyn. Każdy z zespołów miał za zadanie przygotować dwie piosenki - w tym jedną o tematyce harcerskiej lub turystycznej.

W piątek swoje zmagania rozpoczną drużyny pozamiejskie a cały dzień zwieńczony zostanie jubileuszowym koncertem zespołu Farben Lehre. Sobotni czas upłynie uczestnikom na rozstrzygnięciach konkursów i podsumowania trzydniowych działań. Finałowy koncert rozpocznie się w MDK o godz. 16.30. Wszyscy zainteresowani wezmą udział w 5 konkursach: piosenki, fotograficznym, literackim, plastycznym, recytatorskim oraz warsztatach: teatralnych, muzycznych, plastycznych i poetyckich.

OPAL powstał 35 lat temu za sprawą hm. Rosławy Szleng. Na początku był to bardzo mały lokalny festiwal, ale rozwinął się tak bardzo, że został przekształcony w ogólnopolski. Na tegorocznym festiwalu przeniesiemy się w czasie, by zaznać piękna w najczystszej postaci – z czasów, gdy nad pięknem się kontemplowało, a ludzie chętnie snuli rozważania o nowobudowanych ogrodach, wiedeńskich kompozytorach. Zwykli zjadacze chleba będą mieli możliwość spędzenia czasu w prawdziwych wyższych sferach, na szezlongach arystokratycznego saloniku będziemy porównywać klasyczną polską poezję do tomików Voltaire’a, przyjrzymy się oświeceniowej architekturze a młodzi artyści ozdobią naszą podróż swoimi interpretacjami klasycznych koncertów.

Festiwal od lat jest jedną z największych imprez kulturalnych organizowanych w Radomsku. Biorą w nim udział nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale również dzieci i młodzież z całego kraju. W szlachetnej artystycznej rywalizacji co roku zmaga się ok. 1000 harcerzy i osób niezrzeszonych z Radomska, powiatu radomszczańskiego, województwa łódzkiego oraz pozostałych stron Polski. Jego naczelną zasadą jest rozwój artystyczny oraz wychowanie młodych obywateli poprzez rozbudzanie pasji.

Portal Radomsko24.pl objął patronat medialny na Festiwalem.

Więcej o:
OPAL Radomsko Festiwal OPAL Radomsko OPAL MDK Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE