W Radomsku rozmawiano o sprawiedliwej transformacji regionu

Fot. Sebastian Nems

W poniedziałek, 19 lutego w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie dotyczące Sprawiedliwej Transformacji regionu. Spotkanie poprowadzili wicemarszałek Zbigniew Ziemba wraz z zespołem z departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Biura Planowania oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele Gmin objętych transformacją oraz przedsiębiorcy z terenu radomszczańskiego. Przedstawiono informacje dotyczące tego, na jakim etapie jest wdrażanie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w województwie łódzkim oraz jakie nabory planowane są przez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy na najbliższe miesiące.

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce, które znalazły się w planie transformacji energetycznej. Odejście od produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego dla Bełchatowa, jak i całego regionu, wiązać się będzie z ogromnymi przemianami gospodarczymi. Finansowanie procesu mają zapewnić środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Na ten cel samorząd województwa łódzkiego wynegocjował z Unią Europejską ogromne pieniądze. Na transformację regionu bełchatowskiego zaplanowano bowiem ponad 375 mln euro.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest kluczowym narzędziem wspierania obszarów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz zapobiegania pogłębianiu się dysproporcji regionalnych. Jego główne cele to łagodzenie skutków transformacji poprzez finansowanie dywersyfikacji i modernizacji lokalnej gospodarki oraz łagodzenie negatywnych skutków dla zatrudnienia. Aby osiągnąć te cele, fundusz wspiera inwestycje w dziedzinach takich jak łączność cyfrowa, czyste technologie energetyczne, redukcja emisji, regeneracja terenów przemysłowych, przekwalifikowanie pracowników i pomoc techniczna.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
W Radomsku rozmawiano o sprawiedliwej transformacji regionu Radomsko sprawiedliwa transformacja Radomsko transformacja Radomsko sprawiedliwa transformacja Radomsko Urząd Miasta spotkanie transformacja Ziemba marszałek Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE