W Radomsku powstanie kolejne rondo

W Radomsku powstanie kolejne rondo

Proinwestycyjny – takim słowem określono budżet miasta Radomska na 2020 rok, który został przyjęty w czwartek 19 grudnia podczas ostatniej w tym roku sesji rady miejskiej. A wśród zaplanowanych inwestycji, znalazł się m.in. projekt dotyczący przebudowy ulicy Piłsudskiego.

Podczas ostatniej w tym roku sesji rady miasta Radomska, radni przyjęli zaproponowaną przez prezydenta uchwałę budżetu na 2020 rok. Planowane dochody miasta mają wynieść 223,7 mln zł, z czego około 70 mln zł stanowią dotacje. Natomiast wydatki wynosić będą 243,2 mln zł. Wynika z tego, że deficyt pomiędzy dochodami, a wydatkami będzie wynosił ponad 19 mln zł, który sfinansowany zostanie przychodami pochodzącymi z kredytu.

Na inwestycje w 2020 roku przeznaczonych ma zostać 35 mln zł. Choć będzie to mniej niż w bieżącym roku - 57 mln zł, to i tak jest to nadal więcej niż w ostatnich latach. Bowiem na przestrzeni ostatnich trzech lat wydatki były na poziomie 23-25 mln zł, a jeszcze wcześniej 15-18 mln zł. Jak mówił prezydent Jarosław Ferenc „zdolność kredytowa pozwala nam na zabezpieczenie wkładu własnego na przyszłe inwestycje”.

- Sądzę, że nie ma żadnego zagrożenia dla budżetu miasta. Oczywiście chcielibyśmy, aby tych środków na inwestycje było, jak najwięcej. Stąd też nasz apel do rządu by dokładał taki sam poziom, jeśli chodzi o subwencję oświatową, dzięki temu będziemy mieli więcej środków na inwestycje. Budżet miasta na 2020 rok oceniam, jako bardzo dobry, ponieważ jest to 35 milionów złotych na inwestycje i jest to więcej niż średnio do tej pory było wydawane. Prawie dwukrotnie. Dlatego, jeśli nie będzie większych, kolejnych zmian w prawie i załamania gospodarczego to uważam, że jest to budżet w miarę bezpieczny, gdzie możemy planować kolejne inwestycje
- mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Nie wszyscy radni podzielali ten punkt widzenia. Część radnych zauważała, że w budżecie na 2020 rok brakuje 20 mln zł, które będą musiały zostać pokryte z kredytów, a to nie jest dobra wiadomość, ponieważ dla mieszkańców może to oznaczać podnoszenie podatków w kolejnych latach.

- Cieszymy się, że budżet jest proinwestycyjny, że jest wiele zadań, które wykonujemy. Natomiast martwimy się o finanse miasta. W 2020 roku brakuje nam 20 milionów złotych, które musimy pokrywać z kredytów, w tym obligacji. To są rzeczy oprocentowane i niosą za sobą dodatkowe koszty. Poza tym wiele zadań wykonujemy z własnych środków, przykładem tu jest ulica Reymonta czy Żeromskiego. Tam koszty początkowo planowane na 2,5 mln zł, w tej chwili słyszeliśmy o 6,5 mln zł wydatków. A nie wiadomo czy to jest koniec i jaką sumą zamknie się ta inwestycja. Dlatego martwimy się, że będziemy musieli w kolejnych latach podnosić daniny publiczne, które w tym roku wszystkie zostały podniesione, żeby sprostać tym zadaniom
- mówi radni PiS Tadeusz Kubak.

Ostatecznie 14 radnych zagłosowało za przyjęciem budżetu na 2020 rok, 4 osoby były przeciw.

Jakie inwestycje znalazły się w planach na 2020 rok? To m.in. przebudowa ulicy Piłsudskiego w Radomsku z wykonaniem na skrzyżowaniu z ulicą Targową ronda.

Na ulicy ma zostać wykonana nowa, asfaltowa nawierzchnia, chodniki z kostki betonowej, miejsca postojowe i ścieżka rowerowa. Wykonana zostanie również sieć kanalizacji deszczowej, wybudowane zostanie przyłącze wodociągowe do studni wodomierzowej, przebudowane zostaną sieci wodociągowa, telekomunikacyjna i elektryczna. Przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne. Na moście nad rzeką Radomką po stronie szkoły podstawowej nr 2 wymieniona zostanie barierka. Pod nowe miejsca postojowe wycięte zostaną drzewa, jednak w projekcie zaplanowane są nowe nasadzenia drzew, krzewów i traw wraz z dodatkowymi 7 drzewami odmiany Jesion Wyniosły.

Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Ostatecznie roboty budowlane wykona firma FIBA, która przedstawiła najkorzystniejszą cenowo ofertę i uzyskała najwyższą liczbę punktów w kryteriach oceny ofert. Kwota brutto projektu wynosi 2 695 634,20 zł.

Więcej o:
ulica piłsudskiego radomsko przebudowa ulicy w radomsku ul. piłsudskiego radomsko sesja rady miejskiej radomsko budżet 2020 rok radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE