W Radomsku ozdrowieńcy mogą już oddawać osocze dla innych

W środę, 2 grudnia w radomszczańskim punkcie pobrań krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po raz pierwszy pobrano osocze od ozdrowieńca po COVID-19. Radomszczanin Patryk Ptak postanowił podzielić się z innymi tym bezcennym płynem jako pierwszy. Do tej pory osocze można było oddać w województwie łódzkim tylko w dwóch punktach: w Łodzi i Kutnie. Konferencję prasową dotyczącą pozyskania dla Radomska separatora zorganizował wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra wraz z Edytą Wcisło, dyrektor RCKiK w Łodzi.

Pan Patryk sam przechorował COVID-19 nie najgorzej, jak przyznaje miał gorączkę. Radomszczanin jest też honorowym dawcą krwi, dlatego nie wahał się by podzielić się także osoczem.
- Wierzę, że moje osocze pomoże komuś, kto ciężej przechodzi chorobę i ufam, że dzięki temu wyzdrowieje – mówi Patryk Ptak.

Konferencję prasową w środę zwołał Krzysztof Ciecióra, poświęcona była właśnie rozpoczęciu pobierania osocza przy użyciu separatora a to możliwe dzięki wsparciu Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

- To bardzo ważny dzień w walce z pandemią w Polsce, na dziś wiemy, że najskuteczniejszym sposobem do tego by leczyć chorych jest pozyskanie osocza od ozdrowieńca i wykorzystanie go w procesie leczenia. Zachęcamy do tego by włączyć się do oddawania osocza, to może naprawdę uratować komuś życie. Dzisiaj wyjątkowo bardziej ma znaczenie, że krew ratuje życie – komentował Krzysztof Ciecióra, wicewojewoda łódzki.

Przypomnijmy, to starosta Beata Pokora wystąpiła do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu i uruchomienia w Szpitalu Powiatowym w Radomsku aparatury do oddzielania osocza krwi, oddawanej przez ozdrowieńców.

Osoby chcące oddać osocze proszone są o wcześniejszy kontakt z Punktem Pobrań RCKiK w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przy ul. Jagiellońskiej 36 pod numerem tel. 669 007 066 lub e-mail: radomsko@krwiodawstwo.pl. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 14.00. W najbliższym czasie zapowiedziano otwarcie trzech kolejnych punktów pobrań osocza od ozdrowieńców na terenie województwa łódzkiego.

Proces oddania osocza obejmuje kilka etapów. Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu. Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień /godzinę. Po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi. Lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi objawami zakażenia. Terapia oparta na przetaczaniu osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była stosowana także u pacjentów zakażonych wirusem ebola, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1).

Więcej o:
osocze radomsko radomsko separator osocza oddawanie osocza radomsko szpital radomsko osocze wojewoda lodzki radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE