W Radomsku można się zgłaszać do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

W Radomsku można się zgłaszać do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej Fot. Wojciech Bojdo

21 maja rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zapisy prowadzone są m.in. w Radomsku.

Zapisy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzone są w specjalnym punkcie zlokalizowanym przy ul. Metalurgii 1-9 w Radomsku. Punkt będzie czynny w sobotę, 21 maja 2022 r. do godz. 18.00.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

- przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
- będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
- na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
- będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
- będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Osoby, które odwiedzą punkt w Radomsku mogą wypełnić dokumenty, a także porozmawiać z żołnierzami i obejrzeć sprzęt wojskowy.

Więcej o:
radomsko wojsko polskie żołnierze nabór zapisy dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE