W Radomsku będzie ul. Jerzego Słowińskiego. Radni nie byli jednomyślni

W Radomsku będzie ul. Jerzego Słowińskiego. Radni nie byli jednomyślni Fot. arch. redakcji

Jedna z ulic na terenie strefy ekonomicznej będzie nosiła imię Jerzego Słowińskiego – zmarłego w 2021 roku, byłego, wieloletniego prezydenta Radomska. Taką decyzję podjęli radni podczas piątkowej (3 lutego) sesji.

O nadanie jednej z ulic na strefie ekonomicznej w Radomsku imienia Jerzego Słowińskiego zawnioskował w listopadzie 2021 r. prezydent Jarosław Ferenc. Pojawiły się jednak wątpliwości.

- Wątpliwości te dotyczą ustawy dekomunizacyjnej i pewnego okresu życia byłego prezydenta. Dlatego proszę o zwrócenie się do IPN o opinię w tym temacie, czy nadanie ulicy imienia Jerzego Słowińskiego nie będzie sprzeczne z ustawą dekomunizacyjną – mówił wówczas radny Łukasz Więcek.

Opinię radni otrzymali i do tematu powrócili podczas sesji 3 lutego 2023 r. Wniosek o wprowadzenie punktu do porządku obrad złożył radny Grzegorz Minecki.

- IPN stwierdził, że Jerzy Słowiński nie przejawiał zainteresowania przekazywaniem informacji oraz nie pobierał wynagrodzenia. Nie ma wątpliwości, że Jerzy Słowiński powinien zostać uhonorowany poprzez nazwanie jego imieniem jednej z ulic na terenie strefy ekonomicznej, której Jerzy Słowiński był twórcą – stwierdził Grzegorz Minecki.

Odmiennego zdania jest radna Wioletta Pal.

- IPN wspomina też, że zachowała się teczka Jerzego Słowińskiego. Został zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie „Wacek”. Jest dokument, który to potwierdza, dokument podpisany własnoręcznie przez Jerzego Słowińskiego. Jestem zbulwersowana tym, że chcecie w ostatniej chwili „wrzucić” tę uchwałę do porządku sesji. Ja przyjmuję do wiadomości wszystkie zasługi Jerzego Słowińskiego dla miasta. Ale nie można też zapomnieć o tym fragmencie historii o którym wspomina IPN – oświadczyła Wioletta Pal.

Radna zaproponowała, by ulicę nazwać „ul. Zarządu Miasta Radomska z lat 1994-2006” (lata prezydentury Jerzego Słowińskiego).

Ostatecznie 11 głosami „za”, 7 „przeciw” i 1 wstrzymującym się, radni podjęli uchwałę o nadaniu jednej z ulic imienia Jerzego Słowińskiego.

Droga, która będzie nosić imię Jerzego Słowińskiego, obecnie jest wewnętrzną, stanowiącą przedłużenie ulicy Stolarzy. W przyszłości ma ona połączyć strefę z resztą miasta jako trzeci dojazd, łącząc ulice Stolarzy i Krasickiego.

- To, co zrobił dla miasta Jerzy Słowiński, czyli utworzenie strefy ekonomicznej, jest nie do przecenienia. Miałem przyjemność współpracować z Jerzy Słowińskim. Dzięki niemu miasto odzyskało oddech i zyskało szansę, jaką nie wszystkie miasta mają. Jerzy Słowiński wymarzył sobie strefę, w której będzie funkcjonować wiele zakładów. I to marzenie się spełniło. Gdyby nie determinacja Jerzego Słowińskiego, strefy by nie było. Ocenianie Jerzego Słowińskiego przez pryzmat opinii IPN nie jest w porządku. Należy go oceniać przez pryzmat tego, jakim był człowiekiem i co zrobił dla miasta. Ja widziałem dokumenty dotyczące rzekomej współpracy Jerzego Słowińskiego. Jest w nich wiele błędnych informacji dotyczących osoby Jerzego Słowińskiego, więc jestem przekonany, że zostały one sfabrykowane. Jerzy Słowiński nie miał świadomości, że podpisuje taki właśnie dokument. Gdyby był tego świadomy, z pewnością by domagał się skorygowania błędnych informacji na swój temat. Ja nie znam żadnej osoby, która by doznała krzywdy z powodu współpracy Jerzego Słowińskiego – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

- Jerzy Słowiński był człowiekiem, który dla Radomska zrobiłby wszystko. Był prawdziwym wizjonerem – dodał radny Radosław Rączkowski.

Jerzy Słowiński był prezydentem Radomska w latach 1994–2006. Zmarł 13 października 2021 r.

Więcej o:
radomsko sesja rady miasta jerzy słowiński ulica jerzego słowińskiego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE