W Radomsku będzie pomnik Jerzego Semkowa. Za blisko 160 tys. złotych

W Radomsku będzie pomnik Jerzego Semkowa. Za blisko 160 tys. złotych Fot. Autorstwa Zilio - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96427853

W Radomsku zostanie wybudowany pomnik Jerzego Semkowa, honorowego obywatela Radomska. Na tę inwestycję w miejskim budżecie zostało zarezerwowane 159 tys. złotych. Nie wszystkim ten pomysł się podoba.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy ul. Semkowa i pytają, dlaczego nie ma pieniędzy na budowę kanalizacji i oświetlenia na ich ulicy a są pieniądze na budowę pomnika. Może lepiej byłoby uhonorować tego wybitnego dyrygenta poprzez modernizację ulicy jego imienia – pytał radny Dariusz Kopeć.

- Ulica Semkowa jest dopiero zabudowywana, podobnie jak sąsiadujące z nią ulice, m.in. ulica Dyrygentów. Jak działki zostaną zabudowane, wówczas miasto przeprowadzi tam inwestycje, takie jak chociażby budowa kanalizacji – wyjaśnił prezydent Jarosław Ferenc.

Zmarły w 2014 roku Jerzy Semkow urodził się w Radomsku. Był światowej sławy dyrygentem, wykładowcą akademickim oraz propagatorem polskiej muzyki na świecie. W 2008 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Treść pisma skierowanego do Urzędu Miasta przez radnego Dariusza Kopcia:

W związku z powziętą informacją o planowanej budowie pomnika Jerzego Semkowa oraz jej sfinansowaniu ze środków budżetu miasta pragnę przekazać głosy mieszkańców ulicy imienia Jerzego Semkowa, którzy od momentu jej powstania borykają się z brakiem kanalizacji czy też oświetlenia, na które to według władz miasta brak środków.

Skoro do tablicy został wywołany patron tejże ulicy - mieszkańcy poczuli się w obowiązku do wyrażenia swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji. Oczywiście nie jest to wyraz niezadowolenia z samego pomysłu uhonorowania światowej sławy dyrygenta jednak należy zauważyć, że skoro z pism otrzymywanych przez mieszkańców wynika, iż brak środków w budżecie na wyżej wskazane inwestycje i zapewne sporo innych na naszym terenie to jak to jest możliwe, że padł pomysł przesunięcia środków na budowę pomnika.

W ocenie mieszkańców najlepszym pomnikiem" i upamiętnieniem Jerzego Semkowa byłoby dostosowanie ulicy do potrzeb XXI w. Zapewne takie upamiętnienie poszczególnych ważnych osób, których imiona noszą ulice w naszym mieście spotkało by się z szeroką pochwałą mieszkańców miasta.
Więcej o:
radomsko jerzy semkow pomnik jerzego semkowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE