W Radomsku będzie kolejny pomnik przyrody? Jest petycja

W Radomsku będzie kolejny pomnik przyrody? Jest petycja Fot. Ernest Rudnicki

Niewykluczone, że w Radomsku będzie kolejny pomnik przyrody. Kandydatem do uzyskania tego statusu jest topola włoska „Foemina” rosnąca przy II Liceum Ogólnokształcącym.

- Na nasz wniosek wspomagany petycją I LO uznany pomnikiem przyrody został Kasztanowiec Abiturient rosnący na skarpie przy ul. Armii Krajowej. Idziemy dalej i we współpracy z II LO dążymy do nadania tego statusu topoli włoskiej w odmianie „Foemina” rosnącej przy ul. Bugaj w pobliżu budynku szkoły. Liceum przygotowało petycję, pod którą podpisało się ponad ćwierć tysiąca osób – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog.

Okaz jest najstarszą i największą odnotowaną w Polsce topolą odmiany „Italica Foemina”. Drzewo zostało posadzone zaraz po zakończeniu II wojny światowej jako część szpaleru topól, który ciągnął się wzdłuż całej ulicy.

- Dziś jest jego reliktem. Tak duża topola tej odmiany to rzadkość w skali Polski. Topole „Italica Foemina” cechują się powolnym wzrostem i charakterystyczną odwrotnie stożkowatą sylwetką, niespotykaną u innych topól włoskich. Okaz został poddany na zlecenie miasta kompleksowym zabiegom pielęgnacyjnym w grudniu 2020 roku – podkreśla Ernest Rudnicki.

Ernest Rudnicki zapowiada, że w następnej kolejności zostanie podjęta próba rozszerzenia grupy pomników przyrody na Cmentarzu Starym do liczby 6 drzew objętych tą formą ochrony. Status ten mogą ostatecznie uzyskać: topola późna (kwatera B-2), jesion wyniosły (kwatera D-1), lipa drobnolistna (kwatera C-5) i kasztanowiec zwyczajny (kwatera D-4).

Więcej o:
radomsko pomnik przyrody ii lo radomsko wniosek ernest rudnicki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE