W projekcie ustawy: Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

W projekcie ustawy: Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

- Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Pytany na antenie Polsat News, w jakim miejscu pod względem pandemii będziemy za dwa tygodnie, szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, iż trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem zakażeń.

- Na pewno przekroczymy barierę 10 tys. zakażeń. Myślę, że to jest perspektywa około dwóch tygodni, kiedy ta średnia liczba będzie wynosiła właśnie 10 tys. - powiedział.

Przyznał, że przyrost jest o wiele szybszy od tego, którego spodziewano się na początku września.

Na pytanie, jaka będzie odpowiedź rządu, minister odpowiedział, że w zanadrzu jest co najmniej jedno rozwiązanie, jakim jest projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Na uwagę, że projekt został napisany już dawno temu i nic się z nim nie dzieje, minister odparł, że projekt właśnie będzie kierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Minister wskazał, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje.

- Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe - mówił Niedzielski.

Tłumaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, ale absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony.

Pytany, czy jest przekonany o możliwości zebrania większości głosów dla tej ustawy, szef MZ odparł, że jest to „bardzo trudne pytanie”.

- Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje – powiedział i dodał, że ma deklaracje płynące z innych klubów parlamentarnych, że zagłosują za tym rozwiązaniem.

- Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie - powiedział.

PAP

Więcej o:
szczepionka koronawirus radomsko szczepionka koronawirus szpital radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE